Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Nowe rozwiązanie dla przemysłu elektronicznego | Patent dla UŚ

05.05.2021 - 14:35 aktualizacja 09.04.2022 - 23:28
Redakcja: MK
Tagi: inżynieria materiałowa

Naukowcy z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaproponowali nowy sposób otrzymywania ultrakondensatora ceramicznego. Jest to element wykorzystywany przede wszystkim w elektronice i elektrotechnice, służący gromadzeniu energii elektrycznej.

Dziś, gdy projektuje się nowe materiały o takim zastosowaniu, poszukuje się przede wszystkim rozwiązań prowadzących do skrócenia procesu produkcji i zmniejszenia kosztów przy zachowaniu jego wydajności. Istotne z punktu widzenia ekonomii jest także obniżenie temperatury procesu produkcyjnego. Taki efekt uzyskał zespół naukowców z UŚ, który zaproponował nowy, wysoko wydajny sposób otrzymywania ultrakondensatora ceramicznego. Składa się on z co najmniej jednej warstwy ceramicznej zlokalizowanej między przewodzącymi elektrodami metalowymi. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom możliwe jest obniżenie temperatury tzw. wysokotemperaturowego spiekania, a także skrócenie całego procesu produkcyjnego do zaledwie dwóch etapów. Wynalazek został objęty ochroną patentową.

Autorami rozwiązania są: dr hab. Beata Wodecka-Duś, prof. UŚ, dr hab. Małgorzata Adamczyk-Habrajska, prof. UŚ, dr hab. Dariusz Bochenek, prof. UŚ, dr Jolanta Makowska, dr hab. inż. Lucjan Kozielski.

Kobieta w laboratorium pracuje na specjalistycznej maszynie

return to top