Oswoić pracę zdalną: pomocne narzędzia | cz. 3

31.03.2020 - 22:57 aktualizacja 14.04.2020 - 11:21
Redakcja: MK

|Marek Drąg | dr Barbara Smorczewska | Katarzyna Więcek-Jakubek |

Praca oparta na łączności elektronicznej, z którą obecnie się mierzymy, daje nam możliwość przetestowania na szeroką skalę narzędzi wspomagających zdalne wykonywanie pracy – w różnych konfiguracjach zespołów, w jakich na co dzień funkcjonujemy. Poniżej publikujemy kilka dobrych rad, które mogą Państwu pomóc w wyborze optymalnych narzędzi ułatwiających wykonywanie pracy zdalnej.

Jakie narzędzia warto wykorzystywać podczas pracy zdalnej

cyfra 01

W doborze narzędzi do pracy zdalnej, warto uwzględnić ich popularność oraz możliwość szerszego wykorzystania np. przez inne osoby lub zespoły funkcjonujące w uczelni. Każda nowa aplikacja wymaga inwestycji czasu i energii w pozyskanie umiejętności korzystania z niej. Warto czasem zrezygnować ze swoich indywidualnych preferencji na rzecz rozwiązań możliwych do użycia na szerszą skalę, z których mogą korzystać osoby o różnym poziomie umiejętności technicznych. Dzieląc się doświadczeniami zespołu Działu HR i Komunikacji z Pracownikami UŚ, zachęcamy do wykorzystania aplikacji MS Teams, która uwzględnia indywidualne preferencje w zakresie korzystania z różnych narzędzi zdalnych poprzez możliwość doinstalowania do niej dodatkowych kart, takich jak np. trello, zoom, evernote, quizlet.

cyfra 02

Jeśli powyższe nazwy nic Państwu nie mówią, warto o tym mówić wprost i nie bać się prosić o pomoc i wyjaśnienie innych współpracowników. Dzięki temu nie tylko zyskuje się dostęp do interesujących rozwiązań ułatwiających realizację zadań zawodowych w domu, lecz również utrzymuje tak ważne w tym okresie relacje z innymi.

cyfra 03

Korzystając z rozwiązań Office 365, warto zainstalować na urządzeniu aplikacje MS Teams, OneNote itp. Obsługa zainstalowanych aplikacji  jest prostsza niż korzystanie z nich z poziomu przeglądarki internetowej.

cyfra 04

MS Teams to również następca Skype’a dla firm – umożliwia w prosty sposób prowadzenie rozmów głosowych między użytkownikami aplikacji. W celu zmniejszenia obciążenia łączy internetowych warto korzystać z połączenia głosowego bez użycia kamery.

cyfra 05

Telewizja dostarczana przez internet oraz streaming video w popularnych serwisach z serialami i filmami w znaczącym stopniu obciąża łącza internetowe. W przypadku trudności z działaniem aplikacji biurowych warto ograniczyć ich użycie.