Patent na wynalazek „Sposób otrzymywania stabilnego włóknistego kompozytu stopu Al-Cu-Co z frakcją fazy kwazikrystalicznej”

05.09.2016 - 13:50 aktualizacja 05.09.2016 - 13:50
Redakcja: admin

Uniwersytet Śląski otrzymał decyzję o udzieleniu ochrony patentowej kolejnego wynalazku. Twórcą rozwiązania pn. „Sposób otrzymywania stabilnego włóknistego kompozytu stopu Al-Cu-Co z frakcją fazy kwazikrystalicznej” jest dr hab. prof. UŚ Włodzimierz Bogdanowicz.

Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania stabilnego włóknistego kompozytu stopu Al-Cu-Co z frakcją fazy kwazikrystalicznej. Proces jego otrzymywania składa się z pięciu etapów: w pierwszym – poprzez stopienie składników przeprowadza się syntezę stopu Al-Cu-Co w piecu indukcyjnym, w drugim – przeprowadza się szybką krystalizację stopu poprzez wylanie go do miedzianej wlewnicy, otrzymując wlewek w postaci płytki o grubości od 4 do 8mm. Następnie w trzecim etapie z wlewka poprzez szlifowanie przygotowuje się płytkę wsadu o grubości od 1,5 do 3,5mm, po czym w czwartym etapie przeprowadza się kierunkową krystalizację płytki wsadu przy wartości poziomej składowej gradientu temperatury 6 K/mm oraz przy prędkości obniżania temperatury 2 K/min. Z otrzymanej w ten sposób płytki trójwarstwowej, w piątym etapie zeszlifowuje się warstwy górną i dolną pozostawiając jedynie środkową warstwę kompozytową.

Dr hab. prof. UŚ Włodzimierz Bogdanowicz jest kierownikiem Zakładu Krystalografii UŚ. Do jego zainteresowań badawczych należy krystalizacja kierunkowa, charakterystyka materiałów monokrystalicznych i wyrobów z nich (monokwazikryształy, monokrystaliczne łopatki turbin nadstopów lotniczych). Jednym z głównych celów jest określenie związku pomiędzy warunkami krystalizacji a ich strukturą i defektami. Podstawowe metody – dyfrakcyjna topografia rentgenowska oraz skaningowa mikroskopia elektronowa.

Najważniejszymi osiągnięciami są: opracowanie nowej metody IFC otrzymywania dwu-blokowych monokwazikryształów dekagonalnej fazy stopu Al-Cu-Co oraz stworzenie modelu ich krystalizacji, a także określenie mechanizmu tworzenia granic bloków w monokrystalicznych łopatkach stopu CMSX-4.