Paweł Maślona laureatem Paszportów „Polityki” 2023

17.01.2024 - 14:27 aktualizacja 19.01.2024 - 12:21
Redakcja: OO

Absolwent i wykładowca Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach został laureatem 31. edycji Paszportów „Polityki” w kategorii film. Nagrodę wręczono za zmysł ironii i odważne przełamywanie konwencji, gatunkową lekkość i wagę podjętej tematyki oraz ukazanie w filmie „Kos” Polski właściwie nieznanej z podręczników historii – ku przestrodze współczesnych.

W ubiegłym roku pełnometrażowy film fabularny pt. „Kos” w reżyserii Pawła Maślony miał swoją światową premierę podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film nagrodzony został wówczas Złotymi Lwami.

Paweł Maślona jest reżyserem i scenarzystą, absolwentem politologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (obecnie: Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ). Jego film „Atak paniki” uznawany jest za jeden z najbardziej spektakularnych debiutów ostatnich lat, natomiast za etiudę dyplomową „Magma” otrzymał kilkanaście nagród, w tym nagrodę imienia Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa”.

Lista laureatów Paszportów „Polityki” 2023 znajduje się na stronie: www.polityka.pl.

Paweł Maślona

Paweł Maślona, fot. Leszek Zych / Polityka