Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

„Polska Nauka w 20-leciu międzywojennym” – wystawa

09.01.2020 - 12:00 aktualizacja 10.01.2020 - 09:52
Redakcja: AJS
Tagi: wystawy

Polska nauka w 20-leciu międzywojennym to 25 działających szkół wyższych (w tym wśród szkół publicznych: 5 uniwersytetów i 2 politechniki), 48 tysięcy studentów, odradzające się życie akademickie i znaczące sukcesy w wielu dziedzinach nauki (od nauk humanistycznych po medycynę i nauki ścisłe) ‒ tak można by w ogromnym skrócie opisać stan polskiej nauki i szkolnictwa wyższego w czasach międzywojnia.

Wystawa pt. „Polska nauka w 20-leciu międzywojennym” prezentuje wybrane sylwetki wybitnych polskich naukowców, którzy wnieśli znaczący wkład w rozwój polskiej i światowej nauki. Projekt powstał w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. Wśród 52 zaprezentowanych postaci polskich naukowców, wynalazców i odkrywców znajdą się m.in.: Ludwik Hirszfeld – autor przyjętych na całym świecie oznaczeń grup krwi (0, A, B i AB), Eugeniusz Romer – twórca nowoczesnej kartografii, Jan Czochralski – wynalazca metody otrzymywania monokryształów, Gabriel Narutowicz – autor pierwszych europejskich elektrowni wodnych, Stefan Bryła – twórca pierwszego mostu spawanego, Rudolf Gundlach – wynalazca peryskopu czołgowego, Henryk Magnuski – współtwórca walkie-talkie, a także przedstawiciele Lwowskiej Szkoły Matematycznej.

Przygotowaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wystawę można było oglądać w rektoracie Uniwersytet Śląski w Katowicach od 14 października 2019 do 10 stycznia 2020 roku. Od 11 do 31 stycznia będzie ona dostępna na rynku w Katowicach. Ekspozycja towarzyszy 4. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, który odbywać się będzie od 25 do 27 stycznia 2020 r.

return to top