Premier Republiki Francuskiej Jean Castex mianował prof. dr. hab. Krzysztofa Jarosza z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego Kawalerem Orderu Palm Akademickich. To najstarsze francuskie odznaczenie cywilne nadawane naukowcom oraz postaciom świata kultury i szkolnictwa. Insygnia Kawalera Orderu Palm Akademickich przyznawane są za zasługi w upowszechnianiu francuskich osiągnięć w dziedzinie działalności intelektualnej, naukowej i artystycznej.
Prof. Krzysztof Jarosz zostanie uhonorowany odznaczeniem za wkład w rozwój współpracy francusko-polskiej w obszarze kształcenia akademickiego, w tym nauczania literatury francuskiej i frankońskiej. Laureat orderu jest literaturoznawcą romanistą, autorem opracowań monograficznych poświęconych André Gide’owi, Hubertowi Aquinowi, Jeanowi Giono i Robertowi Lalonde’owi, a także autorem ponad 80 artykułów naukowych i pomysłodawcą oraz redaktorem naczelnym dwóch czasopism – „Romanica Silesiana” (2006–2017) oraz „TransCanadiana” (2007–2013). Przetłumaczył ok. 20 dzieł filozoficznych (Sartre, Derrida, Deleuze, Bataille…) i literackich (Kokis, Devi…), z których kilka można zaliczyć do światowej klasyki filozofii i sztuki. Uczestniczy w pracach rad naukowych krajowych i zagranicznych czasopism literaturoznawczych.
Po wielu latach spędzonych na badaniu literatury francuskiej i quebeckiej poświęcił się zgłębianiu zawiłości francuskojęzycznej (i incydentalnie także kreolofońskiej) literatury Mauritiusa. Pisał o poezji maurytyjskiej (którą także tłumaczył), o twórczości powieściopisarzy (Alaina Gordona-Gentila, Anandy Devi). Obecnie kieruje publikowaną wspólnie przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego i gdańskie Wydawnictwo w Podwórku serią wydawniczą „Frankofonia literaria” powołaną, aby upowszechniać w Polsce wybitne współczesne utwory, które powstały we francuskim obszarze językowym. Dotychczas w serii tej opublikowane zostały edycje krytyczne utworów Anandy Devi, doktor honoris causa naszej Alma Mater. W najbliższym czasie ukażą się krytyczne wydania powieści maurytyjskiego pisarza Amala Sewtohula oraz quebeckich twórców, Monique LaRue i Roberta Lalonde’a.
Z powodu ograniczeń wywołanych pandemią przyznane odznaczenie zostanie wręczone w późniejszym terminie.