Prof. Krzysztof Zanussi doceniony za całokształt twórczości

08.03.2019 - 14:48 aktualizacja 08.03.2019 - 14:48
Redakcja: admin

Co roku Polska Akademia Filmowa nagradza najlepsze rodzime filmy, ich twórców, a także odtwórców ról, przyznając im statuetki Orłów. Laureaci Polskiej Nagrody Filmowej wyłaniani są w dziewiętnastu kategoriach, jedną z nich jest nagroda za całokształt twórczości wręczana od pierwszej edycji konkursu, czyli od 1999 roku. W tym roku wyróżnienie to otrzymał prof. zw. Krzysztof Zanussi z Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Decyzja członków Polskiej Akademii Filmowej ogłoszona została 7 marca 2019 roku podczas spotkania twórców nominowanych w tegorocznej edycji.

Do tej pory laureatami w tej kategorii zostali m.in. Wojciech Jerzy Has, Andrzej Wajda, Stanisław Różewicz, Tadeusz Konwicki, Roman Polański, Kazimierz Kutz, Jerzy Kawalerowicz, Jerzy Hoffman, Jerzy Wójcik, Jerzy Stefan Stawiński, Kazimierz Karabasz, Franciszek Pieczka, Janusz Gajos oraz Jerzy Stuhr.

Tegoroczny laureat Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2019 za osiągnięcia życia jest reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym, autorem publikacji książkowych i felietonów, cenionym nauczycielem akademickim oraz doktorem honoris causa uniwersytetów polskich i uczelni zagranicznych. Krzysztof Zanussi jest także twórcą szkoły reżyserów Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, z którym związany jest od 1980 roku, profesorem zwyczajnym w Zakładzie Reżyserii Telewizyjno-Filmowej, wykładowcą przedmiotów dotyczących reżyserii filmowej i teatralnej oraz produkcji filmowej, a także promotorem wielu prac magisterskich i doktoratów. Jego bogaty dorobek artystyczny obejmuje dzieła filmowe na trwałe zapisane w historii polskiego i europejskiego kina. W 2018 roku został wyróżniony Złotą Odznaką „Za zasługi dla Uniwersytetu Śląskiego” oraz Nagrodą „Pro Scientia et Arte” w uznaniu wybitnych osiągnięć artystycznych i dydaktycznych.

Nagrodę za całokształt twórczości wręczono podczas gali, która odbyła się 25 marca w Teatrze Polskim w Warszawie. W trakcie uroczystości ogłoszona została również lista laureatów w pozostałych kategoriach. W gronie osób nominowanych do tegorocznych Orłów znaleźli się twórcy związani z katowicką filmówką – jej wykładowcy i absolwenci:

• w kategorii najlepszy film – „Kamerdyner”, reż. prof. Filip Bajon (Wydział Radia i Telewizji UŚ),
  • w kategorii odkrycie roku – Paweł Maślona (absolwent UŚ), najlepsza reżyseria, „Atak Paniki”,
  • w kategorii najlepszy filmowy serial fabularny – „1983”, reż. Agnieszka Holland, Kasia Adamik, Olga Chajdas, Agnieszka Smoczyńska (absolwentka UŚ).

Lista nominowanych do Orłów 2019 dostępna jest na stronie: pnf.pl.

Laureaci Orłów 2019: pnf.pl/laureaci-orlow-2019.

Aktualizacja: 26 marca 2019 roku