Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Prof. Maciej Fic i prof. Lech Krzyżanowski opracowali przewodnik po województwie śląskim

30.03.2020 - 07:30 aktualizacja 31.03.2020 - 12:44
Redakcja: MK
Tagi: historia

Dr hab. Maciej Fic, prof. UŚ i dr hab. Lech Krzyżanowski, prof. UŚ, historycy z Wydziału Humanistycznego UŚ, opracowali przewodnik po województwie śląskim dla wszystkich, którzy są zainteresowani historią budynków, kulinariów i postaci ważnych dla regionu. Publikacja „Szlakami II RP. Przewodnik po województwie śląskim” została udostępniona za darmo w formacie PDF pod adresem: www.niepodlegla.gov.pl. Przygotowany przewodnik to efekt współpracy Biura Programu „Niepodległa” i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.


Lewy cudzysłów

„Szlakami II RP. Przewodnik po województwie śląskim” powstał z jednej strony jako próba ukazania specyfiki dzisiejszego województwa (składającego się z ziem: częstochowskiej, jaworznicko-chrzanowskiej, Górnego Śląska, Podbeskidzia/Śląska Cieszyńskiego i Zagłębia Dąbrowskiego), z drugiej – jako sposób na popularyzację materialnych i niematerialnych śladów dwudziestolecia międzywojennego.

Konstruując przewodnik, przywołaliśmy miejsca, potrawy i postaci związane z przeszłością (ale i współczesnością) dzisiejszego województwa. Śladów przeszłości szukaliśmy od Częstochowy pod Wisłę i od Lelowa po Rybnik. Przypomnieliśmy m.in. historię obiektów sakralnych (sosnowieckiej Cerkwi pod wezwaniem Świętych Wiery, Nadziei, Luby i ich matki Zofii), ale też ważnych gmachów użyteczności publicznej (jak międzywojennego Sejmu Śląskiego czy Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie) i miejsc pamięci (np. Kąta Trzech Cesarstw). Przypomnieliśmy pochodzenie charakterystycznych dla naszego województwa kulinariów (m.in. czulentu, krupnioka, kwaśnicy czy zacierki zagłębiowskiej). Przestawiliśmy też rysy życia związanych z terenem dzisiejszego województwa ważnych postaci okresu dwudziestolecia. Staraliśmy się sięgać do świata polityki, ale i kultury. Wybraliśmy zarówno tych bardzo znanych (jak Wojciecha Korfantego, Jana Kiepurę czy Gustawa Morcinka), ale też mniej eksponowanych w przestrzeni publicznej (jak pierwszą w województwie śląskim kobietę wykonująca zawód sędziego Wandę Marię Nitsch [Tarnawską] czy nagrodzonego Oskarem kompozytora Franza Waxmana).

Każde z blisko pół setki haseł zostało uzupełnione odwołaniami do literatury, która może poszerzyć wiedzę zainteresowanych czytelników. Wydawca zadbał ponadto o bardzo atrakcyjną szatę graficzną, umiejscawiającą hasła na mapie województwa i pozwalającą zobaczyć wiele z opisanych miejsc czy postaci.

Mamy nadzieję, że przewodnik może stanowić inspirację do planowania wycieczek po województwie śląskim, a w okresie przymusowego pobytu w domu przypomni, jak ciekawą przeszłość kryją różne części województwa. Zapraszamy do lektury.

dr hab. Maciej Fic i dr hab. Lech Krzyżanowski

Okładka przewodnika

return to top