Prof. Ryszard Kaczmarek laureatem Nagród Historycznych Polityki

13.05.2020 - 11:38 aktualizacja 13.05.2020 - 11:53
Redakcja: AJS

Corocznie wydawca tygodnika „Polityka” przyznaje nagrody za publikacje książkowe o tematyce dotyczącej najnowszej historii Polski (od 1914 roku). Laureaci konkursu wyłaniani są w pięciu kategoriach: prac naukowych i monografii, prac popularnonaukowych i publicystyki, wydawnictw źródłowych oraz w kategorii poświęconej pamiętnikom, relacjom i wspomnieniom. Ponadto jury może przyznać nagrodę specjalną – na ogół w dziale historiozofii lub nagrodę za debiut.

Jednym z laureatów tegorocznej edycji konkursu został prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego za książkę „Powstania śląskie 1919–1920–1921. Nieznana wojna polsko-niemiecka” (Kraków 2019). Nagroda przyznana została w kategorii monografii i prac naukowych.

Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu jednego z członków jury – prof. Włodzimierza Borodzieja, autor publikacji „opowiada ładną polszczyzną inną historię Górnego Śląska. Udaje mu się coś wyjątkowego: przekonać czytelnika, że dzieje regionu, tak odmiennego od większości Polski, są częścią naszej tradycji. I nie musimy jej zakłamywać, by ten fakt zaakceptować”.

Lista nagrodzonych książek zamieszczona została na stronie: www.polityka.pl/nagrodyhistoryczne.

Prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek
Prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach | fot. archiwum prywatne prof. R. Kaczmarka