Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Prof. Tomasz Spaliński | Poziom prywatny

14.04.2020 - 09:23 aktualizacja 14.04.2020 - 09:23
Redakcja: OO
Tagi: muzyka

| prof. dr hab. Tomasz Spaliński |

W tym trudnym dla nas czasie serdecznie zachęcam Państwa do zapoznania się z udostępnionym przeze mnie w serwisie internetowym YouTube materiałem muzycznym, będącym fragmentem zakończonego w roku 2017 szerszego projektu artystycznego pn. „Poziom prywatny vol. 1”. Jest to propozycja artystyczna skierowana do odbiorcy wymagającego i wrażliwego, poszukującego ambitnej, oryginalnej współczesnej twórczości muzycznej o stylistyce rozrywkowej. Wspomniany projekt obejmował wykonanie premierowego koncertu, a następnie zrealizowanie nagrań cyklu piosenek w języku polskim do słów poetów: Jerzego Lieberta, Juliana Tuwima, Józefa Czechowicza, a także – z całą dozą szacunku i respektu wobec wymienionych – moich skromnych tekstów. Byłem pomysłodawcą tego przedsięwzięcia oraz liderem realizującego go zespołu. Przygotowałem całościową koncepcję aranżacji, instrumentacji, byłem również, co oczywiste, współwykonawcą. Efekt finalny artystycznych poszukiwań zaprezentowany został w formie koncertu podczas XXV edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wokalnej „Viva il canto”, który odbył się 25 września 2016 roku w Cieszynie. Koncert w niepowtarzalny i niezapomniany sposób ubarwił i wzbogacił słowem prof. dr hab. Ryszard Koziołek. Ciepłe przyjęcie projektu, a także liczne prośby o jego zarchiwizowanie oraz wydanie materiału w formie płyty CD, skłoniło mnie do podjęcia działań związanych z urzeczywistnieniem tych sugestii. W 2017 roku ukazała się płyta CD „Poziom prywatny vol. 1”, a jej wydawcą był Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Źródeł inspiracji artystycznych należy doszukiwać się w twórczości tak znakomitych artystów, jak: Jeremi Przybora & Jerzy Wasowski, Seweryn Krajewski, Elżbieta Adamiak, Ewa Bem (& Marek Bliziński), Hanna Banaszak (& Janusz Strobel) oraz wśród wielu wybitnych kompozytorów brazylijskich i amerykańskich, których twórczość wzbogaciła kanon światowej muzyki rozrywkowej. Moim wiodącym założeniem kompozytorskim było wyeksponowanie szlachetnego brzmienia akustycznego, na co pierwszoplanowy wpływ miało użycie w trakcie nagrań gitar klasycznych i elektroakustycznych oraz gitary basowej w warstwie harmonicznej akompaniamentu. Pozostałe instrumentarium, czyli saksofony (sopranowy i tenorowy), flet, wibrafon, cajon (instrument ludowy wykorzystywany w muzyce flamenco), zredukowany zestaw perkusyjny, kongi i instrumenty perkusyjne, w ścisły sposób pod względem brzmieniowym pozostawały w związku z tym nadrzędnym założeniem. W tej muzyce duże znaczenie ma selektywność dźwiękowa, wybrzmienie, oddech, cisza, logika narracji, „muzyczna empatia”, „artystyczny szept” i wzajemna inspiracja wykonawców. W sferze muzycznej podkreślić należy wykorzystanie rozbudowanej harmonii, charakterystycznej dla muzyki jazzowej. Przy realizacji partii akompaniamentu (gitary, perkusja) przyjąłem zasadę odrzucenia stosowanych w sposób mechaniczny monotonnych, prostych matryc harmoniczno-rytmicznych wszechobecnych w promowanej przez środki masowego przekazu, dyskusyjnej pod względem waloru artystycznego twórczości pieśniarskiej pop. Kluczowe znaczenia miała również sztuka improwizacji. Wykonawcy to gruntownie wykształceni pod względem muzycznym wybitni artyści z imponującym dorobkiem koncertowym.

W skład zespołu wchodzą: Marcin Jajkiewicz – śpiew, Tomasz Spaliński – gitara klasyczna, gitara elektroakustyczna, Rafał Jarczewski – gitara klasyczna, gitara elektroakustyczna, Dariusz Ziółek – gitara basowa, Marcin Żupański – saksofon sopranowy, saksofon tenorowy, flet, Krzysztof Nowakowski – perkusja, instrumenty perkusyjne, cajon, kongi, wibrafon.

Zespół Poziom prywatny (od lewej: Marcin Jajkiewicz, Dariusz Ziółek, Marcin Żupański, Rafał Jarczewski, Tomasz Spaliński, Krzysztof Nowakowski)
Zespół Poziom prywatny. Od lewej: Marcin Jajkiewicz, Dariusz Ziółek, Marcin Żupański, Rafał Jarczewski, Tomasz Spaliński, Krzysztof Nowakowski | fot. archiwum prof. Tomasza Spalińskiego

Lista proponowanych utworów

cyfra 1

 

„Noszę Cię w mojej pamięci”

sł. i muz. Tomasz Spaliński, wyk.: Poziom prywatny

cyfra 2

 

„W uśmiech ubierz twarz”

sł. i muz. Tomasz Spaliński, wyk.: Poziom prywatny

cyfra 3

 

„Bossa dla Al Batrossa”

muz. Tomasz Spaliński, wyk.: Poziom prywatny

cyfra 4

 

„Szybkie brzmienia dla jelenia”

muz. Tomasz Spaliński, wyk.: Poziom prywatny

cyfra 5

 

„Myśli poważne”

sł. i muz. Tomasz Spaliński, wyk.: Poziom prywatny
utwór nieopublikowany na płycie CD „Poziom prywatny vol. 1”

cyfra 6

 

„Interludium”

muz. Tomasz Spaliński, wyk.: Poziom prywatny

cyfra 7

 

Składanka utworów zespołu

sł. i muz. Tomasz Spaliński, wyk.: Poziom prywatny

Notki biograficzne wykonawców:

Marcin Jajkiewicz – wokalista jazzowy, musicalowy i rozrywkowy. Ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (Wydział Jazzu i Muzyki Estradowej). Brał udział w wielu programach rozrywkowych, takich jak „Szansa na sukces”, „Idol” czy „Jaka to melodia”. Współpracował z zespołem Button Hackers, z którym w 2006 roku zdobył I nagrodę w konkursie „Przebojowe lata Jedynki – Sopot Festiwal” oraz zajął drugie miejsce w konkursie międzynarodowym (piosenka „Między nami”).

Prof. dr hab. Tomasz Spaliński – ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawczego Gitary Klasycznej w Łodzi (1985) oraz Międzynarodowego Konkursu Gitarowego „O Gitarę Czarnych Diamentów” w Tychach (1986). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. W latach 1992–1993 stypendysta Rządu Hiszpanii – studia w Real Conservatorio Superior de Mùsica w Madrycie. Występował z koncertami na terenie całego kraju i za granicą, m.in.: w Czechach, na Słowacji i Węgrzech, w Niemczech, Austrii, Lichtensteinie, we Włoszech, w Hiszpanii, Szwajcarii, Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych oraz na Kubie. Od roku 1988 nieprzerwanie związany zawodowo z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, który był wydawcą następujących publikacji: „Tomasz Spaliński wybrane utwory na gitarę solo” (publikacja nutowa, 2004), „Tomasz Spaliński gra utwory gitarowe Józefa Świdra” (CD, 2005, pierwsza archiwizacja wszystkich dzieł kompozytora), „Twórczość gitarowa Józefa Świdra. Pogłębiona analiza aspektu wykonawstwa instrumentalnego” (pierwsza kompleksowa monografia dot. twórczości gitarowej Józefa Świdra + CD, 2007), „El fondo” (CD, gitara solo, 2012), Eu Te Amo (CD, T & R Guitar Duo – Tomasz Spaliński & Rafał Jarczewski, 2014), „Poziom prywatny vol. 1” (CD, Poziom prywatny, 2017).

Rafał Jarczewski – ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Laureat konkursów gitarowych w Bubenreuth (Niemcy), Warszawie, Strzelcach Krajeńskich oraz Zamościu. Jako solista i kameralista koncertował w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Francji, Portugalii i na Ukrainie. Nagrywał muzykę do przedstawień teatralnych oraz dla Polskiego Radia i Telewizji. Z jego udziałem ukazały się płyty: „Mesjasz prawdziwy” (Ewa Uryga, 2013) oraz „Pierwsze Boże Narodzenie” (Sylwester Szweda, 2013). Na antenie Polskiego Radia Katowice prowadził audycje poświęcone klasycznej muzyce gitarowej.

Dr hab. Dariusz Ziółek – gitarzysta basowy i pianista, działający na polskiej scenie muzycznej od 1985 roku, kiedy to zadebiutował w zespole Zbigniewa Namysłowskiego na festiwalu Jazz Jantar. Uczestniczył w nagraniu ponad trzydziestu płyt, z których wiele wyróżniono prestiżowymi nagrodami, m.in. Fryderykiem za album „4 Basy”. W 2001 roku uhonorowany został nagrodą za wybitne osiągnięcia basowe przez czasopismo „Gitara i Bas”. Koncertuje w kraju i za granicą z najwybitniejszymi muzykami jazzowymi i bluesowymi. Jest wykładowcą w klasie gitary basowej na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Prowadzi także zajęcia na studiach podyplomowych Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej i w Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej.

Dr Marcin Żupański – saksofonista, flecista, kompozytor, aranżer. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Wykładowca Instytutu Sztuk Muzycznych Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego. Laureat I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Młodych i Debiutujących Zespołów Jazzowych „Jazz Juniors” (1997) oraz nagrody indywidualnej dla najlepszego solisty konkursu. Finalista konkursu „Pomorskiej Jesieni Jazzowej” oraz konkursu „Jazz nad Odrą”. Współpracował z takimi artystami, jak: Marek Grechuta, Grzegorz Turnau, Stanisław Sojka, Beata Bednarz, Beata Przybytek, Adam Kawończyk, Janusz Muniak, Urszula Dudziak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Piotr Wojtasik i Marek Bałata. Jest jednym z twórców etniczno-jazzowo-folkowej formacji Besquidians. Zespół zdobył Grand Prix na Tatrzańskiej Majówce w Zakopanem (2010). W 2009 roku uczestniczył w trasie koncertowej chicagowskich muzyków jazzowych Barabasz Jazz Quartet z udziałem znanego jazzowego wokalisty Marka Bałaty.

Krzysztof Nowakowski – absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Finalista Bielskiej Zadymki Jazzowej (2001). Współpracował z teatrem muzycznym ,,Capitol” we Wrocławiu (przedstawienia „West Side Story” Leonarda Bernsteina oraz „Scat” Leszka Możdżera). Stale współpracuje z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy „AUKSO”, z którą brał udział w koncertach na festiwalach: „Warszawska Jesień”, „Festiwal Czterech Kultur” w Łodzi „Festiwal Muzyki Współczesnej” we Wrocławiu, „Festiwal Muzyczny” w Łańcucie, Festiwal ,,Nostalgia” w Poznaniu. Od 2009 roku współpracuje z zespołami Marcina Wyrostka – Coloriage i Tango Corazón. Współpracuje również z Justyną Steczkowską, Pawłem Steczkowskim, Pawłem Bączkowskim i Tres Jazz, Michałem Czachowskim (Viva Flamenco oraz Indialucia). Jest współtwórcą projektów muzycznych QuiTango (muzyka argentyńska), 3-D (trio perkusyjne) oraz Formation-IN (trio jazzowe).

okładka płyty CD „Poziom prywatny vol. 1”

return to top