Prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś powołany do Rady Narodowego Kongresu Nauki

22.09.2016 - 10:31 aktualizacja 22.09.2016 - 10:31
Redakcja: admin

Prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś – rektor Uniwersytetu Śląskiego w latach 2008–2016 został powołany do Rady Narodowego Kongresu Nauki, której podstawowym zadaniem będzie wypracowanie propozycji zmian do ustawy reformującej szkolnictwo wyższe. Prof. Wiesław Banyś od wielu lat jest zaangażowany w prace na rzecz rozwoju nauki i szkolnictwa wyższego, zarówno w Polsce, jak i w Europie. Od 2015 roku zasiada w zarządzie European University Association –  stowarzyszenia zrzeszającego uniwersytety, krajowe konferencje rektorów oraz sieci szkół wyższych z 47 krajów. W latach 2008–2012 przewodniczył Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP), a od 2012 do 2016 roku – Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) oraz Regionalnej Konferencji Rektorów Uczelni Akademickich (RKRUA). Jest wybitnym językoznawcą znanym i cenionym zarówno w kraju, jak i zagranicą. Jego prace stanowią liczący się wkład w dziedzinie językoznawstwa polskiego, francuskiego i romańskiego. Obecnie pełni funkcję dyrektora Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego. Za swoją pracę naukową i organizacyjną w 2014 roku został uhonorowany najwyższą godnością akademicką – tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej  w Krakowie.

Rada Narodowego Kongresu Nauki została powołana przez wicepremiera dr. Jarosława Gowina w środę 21 września 2016 roku. Jej skład tworzy 52 przedstawicieli świata nauki. Funkcję przewodniczącego objął prof. dr hab. Jarosław Górniak z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zadaniem Rady będzie wypracowanie propozycji zmian do ustawy reformującej szkolnictwo wyższe. Nad jej założeniami pracują wyłonione w konkursie trzy zespoły ekspertów. Jednocześnie w trakcie obecnego roku akademickiego ma trwać debata zorganizowana w ramach konferencji programowych przygotowujących Narodowy Kongres Nauki. Założenia do nowej ustawy przedstawione zostaną podczas Kongresu we wrześniu 2017 roku.

Szczegółowe informacje na temat Rady NKN dostępne są na stronie MNiSW: www.nauka.gov.pl