Projekt pn. „E-learning prospects for humanities / Elephant” otrzymał ponad 200 tys. euro dofinansowania

23.12.2020 - 08:51 aktualizacja 29.03.2022 - 11:29
Redakcja: OO
Tagi: Erasmus+, nauki humanistyczne

Nowe przedsięwzięcie pn. „E-learning prospects for humanities / Elephant” jest odpowiedzią na bieżące wyzwania dla dydaktyki nauk humanistycznych, związaną z koniecznością wprowadzania różnorodnych, ale atrakcyjnych dla młodych ludzi i jednocześnie efektywnych form kształcenia na odległość.

Projekt, który otrzymał dofinansowanie w programie Erasmus+ w wysokości 215 762 euro, będzie realizowany w prestiżowym międzynarodowym partnerstwie, w skład którego weszły: Presovska Univerzita v Presove (Słowacja), Kazimiero Simonaviciaus Universitetas (Litwa), Universita Degli Studi di Salerno (Włochy) oraz Zapadoceska Univerzita v Plznie (Czechy). Liderem powstałego w ten sposób konsorcjum został Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Przedsięwzięcie, którego inicjatorką była pełnomocnik rektora UŚ ds. jakości kształcenia i akredytacji, przewodnicząca Uniwersyteckiej Komisji kształcenia i studentów dr Katarzyna Sujkowska-Sobisz, prof. UŚ, ma na celu zdiagnozowanie potrzeb związanych z dydaktyką prowadzoną zdalnie, przeanalizowanie dobrych praktyk w obszarze tzw. distance learning i stymulowanie wirtualnych form współpracy oraz komunikacji, a także przygotowanie praktycznego narzędziownika dla nauczycieli akademickich, który będzie mógł stanowić wsparcie w codziennej pracy ze studentami i doktorantami. Projekt pozwoli ponadto przygotować krótkie programy szkoleniowe dla pracowników akademickich i wydarzenia upowszechniające.

Działania projektowe rozpoczęły się w grudniu 2020 roku i prowadzone będą przez dwa lata. W realizację przedsięwzięcia zaangażowane będą następujący pracownicy Wydziału Humanistycznego, Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji, Wydziału Nauk Społecznych oraz Wydziału Prawa i Administracji:

• dr hab. Magdalena Bąk, prof. UŚ,
  • dr Beata Duda,
  • dr hab. Magdalena Kempna-Pieniążek, prof. UŚ,
  • dr Julia Legomska,
  • dr Marta Mamet-Michalkiewicz,
  • dr Marta Margiel,
  • dr hab. Agnieszka Nęcka-Czapska, prof. UŚ,
  • dr Magdalena Półtorak,
  • dr hab. Eugenia Smyrnova-Trybulska, prof. UŚ,
  • dr Katarzyna Sujkowska-Sobisz, prof. UŚ,
  • dr Magdalena Wołek,