Uniwersytet Śląski w Katowicach zajął 8. miejsce wśród uniwersytetów w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024, co stanowi awans o dwie pozycje w stosunku do ubiegłorocznej edycji. Wśród wszystkich uczelni akademickich awansowaliśmy o cztery pozycje, na 26. miejsce. Zostaliśmy wysoko sklasyfikowani w kategoriach takich jak warunki kształcenia, efektywność naukowa, prestiż, potencjał naukowy czy umiędzynarodowienie.
Patenty i prawa ochronne – Uniwersytet Śląski z doskonałym wynikiem
UŚ jest liderem wśród uniwersytetów bezprzymiotnikowych, jeżeli chodzi o patenty i prawa ochronne w Polsce. W ciągu trzech lat objętych analizą rankingową uzyskaliśmy łącznie 118 patentów. Godny odnotowania jest nasz awans w kategorii patenty i prawa ochronne za granicą, w której zdobyliśmy 5. miejsce, awansując o sześć pozycji.
Możemy pochwalić się 8. pozycją wśród uniwersytetów w kategorii potencjał naukowy, a także 5. miejscem wśród uniwersytetów i 10. wśród wszystkich uczelni akademickich w zakresie nasycenia kadry osobami o najwyższych kwalifikacjach. Na szczególną uwagę zasługuje 1. miejsce UŚ w zakresie wymiany kadry w kategorii umiędzynarodowienie.
Rosnąca jakość kształcenia w Uniwersytecie Śląskim
Zajęliśmy 7. pozycję wśród uniwersytetów bezprzymiotnikowych w kategorii warunki kształcenia. W przypadku wskaźnika dostępność kadr wysokokwalifikowanych odnotowaliśmy wzrost o trzy pozycje, zajmując 6. miejsce wśród uczelni akademickich. Odnotowaliśmy znaczący awans, jeżeli chodzi o kryterium akredytacje. Do tego sukcesu przyczyniły się przyznane nam w tym roku przez Polską Komisję Akredytacyjną Certyfikaty Doskonałości Kształcenia w kategorii doskonały kierunek − doskonałość w kształceniu na kierunkach: ochrona środowiska oraz socjologia.
Najwyżej sklasyfikowanymi kierunkami oferowanymi przez naszą uczelnię są w tym roku:
- filologia polska (miejsce 5., po awansie z 6. pozycji);
- geografia (miejsce 5.);
- geologia (miejsce 5., po awansie z 6. pozycji).
Największe awanse w stosunku do 2023 roku odnotowały następujące kierunki:
- politologia o 5 miejsc (na 6. pozycję);
- socjologia o 5 miejsc (na 11. pozycję);
- turystyka i rekreacja o 4 miejsca (na 12. pozycję);
- ochrona środowiska o 3 miejsca (na 11. pozycję).
Swoją pozycję poprawiły również następujące kierunki:
- biotechnologia (jednolite studia magisterskie),
- chemia,
- historia,
- kulturoznawstwo,
- pedagogika specjalna oraz teologia.
Doskonałość naukowa, pozyskiwanie środków na badania i prestiż uczelni
Spory wzrost odnotowaliśmy w ramach wskaźnika nadane stopnie i tytuły naukowe, awansując o 5 pozycji. Wzrosła również nasza skuteczność w pozyskiwaniu zewnętrznych środków finansowych na badania.
Zajęliśmy 9. miejsce wśród uniwersytetów w kategorii prestiż. Wzmocniliśmy swoją pozycję we wskaźniku uznanie międzynarodowe, przesuwając się z 9. na 8. miejsce. Kryterium to wyznaczane jest na podstawie pozycji uczelni w globalnych rankingach akademickich opublikowanych w roku 2023, takich jak: ARWU, THE, QS, USNews, Leiden, FT oraz Webometrics.