Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

„Regionalna Edukacja na Śląsku” – program UŚ we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej

16.11.2024 - 15:00 aktualizacja 22.11.2024 - 17:37
Redakcja: JW

Uniwersytet Śląski uruchomił program „Regionalna Edukacja na Śląsku” finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej (umowa nr MEN/2024/DKO/2265). Program umożliwi opracowanie i realizację koncepcji edukacyjnej w zakresie wiedzy o regionie, w tym przygotowanie nowoczesnych i atrakcyjnych materiałów dydaktycznych. W planach jest także uruchomienie Śląskiego Portalu Edukacyjnego czy produkcja nagrań i audiobooków. Spotkania zorganizowane z tej okazji 16 listopada w rektoracie UŚ było połączone z uruchomieniem studiów podyplomowych Region – Język i Kultura. Przewodniczącą Rady Naukowej Programu Edukacji Regionalnej jest prof. dr hab. Jolanta Tambor, Wiceprzewodnicząca Rady Języka Śląskiego oraz Dyrektora Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.

O szansach, jakie daje program, a także o roli edukacji regionalnej wypowiadała się Ministra Edukacji Narodowej Barbara Nowacka:

„Jest mi niezmiernie miło być na rozpoczęciu działania studiów, które mają pomóc nauczycielkom i nauczycielom na Śląsku zadbać o tradycję i region w kontekście nauki języka. Patriotyzm to rozumienie nie tylko Polski jako narodu – silnego, wielkiego, myślenie o przyszłości Polski, ale też rozumienie małych ojczyzn.”

Wraz z Ministrą Edukacji program zainaugurował prof. dr hab. Ryszard Koziołek, Rektor Uniwersytetu Śląskiego. Wśród gości uczestniczących w spotkaniu znaleźli się także:

  • Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego,
  • prof. dr hab. inż. Marek Gzik, Sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
  • Monika Rosa, Posłanka na Sejm RP,
  • Urszula Koszutska, Posłanka na Sejm RP,
  • Halina Bieda, Senatorka RP,
  • Waldemar Bojarun, Wiceprezydent Katowic.

Prof. dr hab. Ryszard Koziołek, Rektor Uniwersytetu Śląskiego potwierdził potrzebę realizacji inaugurowanego właśnie programu: „Mieszkańcy naszego regionu mają prawo, by ich język i kultura były przedmiotem badań akademickich, ale także przedmiotem edukacji. Tę powinność Uniwersytet Śląski realizuje.”

Równolegle do spotkania w Katowicach odbywały się także dwa ważne wydarzenia dla nauczycieli: Cieszyńskie Edukatorium Regionalne i Rybnickie Edukatorium Regionalne, w których udział brało kilkaset osób. W ramach wydarzeń zrealizowano połączenia online z Katowicami, podczas których rozmawiano o wyzwaniach związanych z edukacją regionalną i wymieniano się doświadczeniami w zakresie nowoczesnej dydaktyki. W spotkaniach uczestniczyli:

  • Mieczysław Szczurek, Wicestarosta Powiatu cieszyńskiego,
  • Wojciech Kiljańczyk, Wiceprezydent Rybnika,
  • dr Katarzyna Trynda, prof. UŚ, Prorektor UŚ ds. studenckich i kształcenia,
  • dr Agnieszka Tambor, Koordynatorka Edukatorium Regionalnego w Cieszynie
  • dr hab. Aleksandra Achtelik, prof. UŚ, Koordynatorka Edukatorium Regionalnego w Rybniku.

Więcej informacji na temat studiów podyplomowych Region – Język i Kultura można znaleźć na stronie internetowej. Studia kierowane są do nauczycieli pracujących w szkołach podstawowych i średnich, animatorów kultury, muzealników, edukatorów regionalnych, opiekunów grup w domach kultury, świetlicach, osób związanych z kształtowaniem postaw poszanowania i otwartości regionalnej.

return to top