Scena Premier Naukowych: Książki | Rozmowa z prof. Ryszardem Kaczmarkiem

04.11.2020 - 12:24 aktualizacja 18.03.2022 - 08:59
Redakcja: MJ
Tagi: Scena Premier Naukowych

Dobrze się rozmawia o nauce i równie dobrze się o niej słucha – nawet jeśli przedmiot dyskusji wydaje się nam skomplikowany. Wierzymy, że połączenie pasji i doświadczenia naukowców z charyzmą popularyzatorów wiedzy porwie oraz zainspiruje do odkrywania nowych światów, o których istnieniu nierzadko nie mieliśmy pojęcia. Takie właśnie założenie leży u podstaw działań uruchamianych w ramach Sceny Premier Naukowych Uniwersytetu Śląskiego (SPN UŚ).

Począwszy od listopada 2020 roku, w trosce o integrację naszej wspólnoty, a także o wzrost naszej widzialności na arenie międzynarodowej będziemy systematycznie prezentować nowe dokonania naukowe pracowników, doktorantów i studentów uczelni. W ramach SPN UŚ organizowane będą m.in. spotkania autorskie w formie naukowego talk show, promocje publikacji, wywiady czy kameralne wydarzenia kulturalne.

W ramach cyklu SPN: Książki, wspólnie z Wydawnictwem Uniwersytetu Śląskiego będziemy polecać książkę tygodnia, autorstwa pracownika UŚ. Cykl ten rozpoczniemy od nagradzanej oraz istotnej społecznie książki prof. dr. hab. Ryszarda Kaczmarka pt. „Powstania śląskie 1919–1920–1921: nieznana wojna polsko-niemiecka”.

Pierwszą rozmowę w ramach SPN: Książki przeprowadził dziennikarz Polskiego Radia Katowice, ambasador Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE oraz absolwent UŚ – Jarosław Juszkiewicz. Materiał jest dostępny na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego.

Zachęcamy również do uczestnictwa w kolejnym cyklu w ramach Sceny Premier Naukowych SPN: Naukowy Talk Show, który zainaugurujemy w katowickim Miejscowniku (księgarnia Miejscownik. Tygiel Kulturalny, ul. Warszawska) 19 listopada 2020 roku. Wydarzenie będzie transmitowane online. Szczegółowe informacje na ten temat pojawią się już wkrótce.

Prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek Prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach | fot. archiwum prywatne prof. R. Kaczmarka