Rusza program dla szkół „Klimatyczne Katowice”

17.01.2024 - 16:45 aktualizacja 22.01.2024 - 10:41
Redakcja: AJS

W czwartek 18 stycznia 2024 roku w Pałacu Młodzieży im. prof. A. Kamińskiego w Katowicach odbyła się uroczysta inauguracja Miejskiego Programu Edukacji Klimatycznej „Klimatyczne Katowice”.

Ten autorski program został opracowany z myślą o uczniach klas VII. Ma pomóc młodym ludziom zrozumieć wpływ degradacji środowiska przyrodniczego na ich przyszłość, a także rozszerzyć ich wiedzę i umiejętności w obszarze edukacji o klimacie. Przedsięwzięcie ma przyczynić się również do zbudowania zaangażowania wśród uczniów i zwiększenia ich poczucia sprawstwa w zakresie przeciwdziałania skutkom globalnego ocieplenia.

Zespół opracowujący program został powołany przez prezydenta Katowic dr. Marcina Krupę, a w przygotowanie inicjatywy zaangażowali się nauczyciele, metodycy, pracownicy i naukowcy – pasjonaci z katowickich szkół oraz Uniwersytetu Śląskiego.

Miejski Program Edukacji Klimatycznej obejmuje zarówno gotowe scenariusze lekcji, jak i zajęcia praktyczne. Intencją twórców było przyjęcie interdyscyplinarnego charakteru prezentowanych treści środowiskowych, powrót do ścieżek międzyprzedmiotowych czy wykorzystanie metod opartych na zaangażowaniu uczniów. Scenariusze lekcji tworzą spójny katalog treści omawiający problematykę zmian klimatu w czterech obszarach tematycznych: antropogeniczne zmiany klimatu, bioróżnorodność, krytyka konsumpcjonizmu oraz transformacja energetyczna. Można się z nimi zapoznać na stronie: Miejski Program Edukacji Klimatycznej „Klimatyczne Katowice”. Program uzupełnią zajęcia praktyczne zaproponowane przez Centrum Edukacji Ekologicznej przy Zespole Szkół nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza w Katowicach-Murckach. W ten obszar wpisują się m.in. warsztaty o tematyce przyrodniczej i zajęcia w terenie.

Realizację programu poprzedza pilotaż prowadzony w pięciu samorządowych szkołach podstawowych. Po jego ewaluacji (w czerwcu 2024 roku) od nowego roku szkolnego „Klimatyczne Katowice” zostaną wprowadzone we wszystkich klasach VII szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest miasto Katowice.

Wydarzenie, podczas którego zainaugurowano Miejski Program Edukacji Klimatycznej, stanowiło okazję do prezentacji przedsięwzięcia edukacyjnego. Uczestnicy mogli zobaczyć przykładowe zajęcia z fizyki, chemii oraz języka polskiego. Spotkanie otworzyły wystąpienia prezydenta Katowic dr. Marcina Krupy i rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszarda Koziołka, a także wykład okolicznościowy, który wygłosił prof. Piotr Skubała. W wydarzeniu udział wzięli również wiceprezydenci miasta – Waldemar Bojarun oraz Jarosław Makowski.

Galeria zdjęć

W przygotowaniu programu uczestniczyli uczeni z różnych jednostek Uniwersytetu Śląskiego, a w skład zespołu koordynującego weszli: dr Magdalena Ochwat (Instytut Polonistyki / Interdyscyplinarne Centrum Badań nad Edukacją Humanistyczną, Uniwersytet Śląski w Katowicach), prof. dr hab. Piotr Skubała (Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska / Interdyscyplinarne Centrum Badań nad Edukacją Humanistyczną, Uniwersytet Śląski w Katowicach) oraz dr hab. Małgorzata Wójcik-Dudek, prof. UŚ (Instytut Polonistyki / Interdyscyplinarne Centrum Badań nad Edukacją Humanistyczną, Uniwersytet Śląski w Katowicach).
Lista osób zaangażowanych w przygotowanie scenariuszy lekcyjnych (dokument tekstowy docx, 16 kB).

Szczegółowe informacje na temat Miejskiego Programu Edukacji Klimatycznej znajdują się na stronie: www.katowice.eu. Nagranie wideo z inauguracji programu edukacyjnego przygotował serwis wkatowicach.eu.

Widok na ścieżkę. Po lewej stronie wysuszona ziemia z zaschniętym drzewem. Po prawej kwitnąca łąka z kwiatami maku // A view at a path. On the left is arid ground with a dry tree. On the right a blooming meadow with poppy flowers