Spotkanie Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej PAU

23.04.2018 - 11:36 aktualizacja 05.11.2019 - 11:17
Redakcja: admin

W ramach spotkań Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej Polskiej Akademii Umiejętności 26 kwietnia 2018 roku o godz. 16.00 w Willi Caro (Gliwice, ul. Dolnych Wałów 8a) rozpocznie się wykład prof. Franciszka Czechowskiego z Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego. Wystąpienie dotyczyć będzie „Chemicznych reliktów życia zachowanych w skałach osadowych”.

Prof. Franciszek Czechowski ukończył studia wyższe w zakresie technologii nafty i węgla w 1972 r na Wydziale Chemii Politechniki Wrocławskiej. Cztery  lata później uzyskał stopień doktora. Jego rozprawa doktorska została wyróżniona nagrodą resortowego ministra. Pracował na Politechnice Wrocławskiej, a następnie na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie  przez wiele lat  pełnił funkcję kierownika Pracowni Biogeochemii Środowiska, realizując swoje zainteresowania naukowe w zakresie geochemii organicznej. Swoje badania doskonalił w Queen Mary College w Londynie (Wielka Brytania), School of Geology and Geophysics (Oklahoma, USA) i Jiangling Petroleum Institute (Chiny).

Prof. Franciszek Czechowski otrzymał wyróżnienie za swoje badania przyznawane przez Royal Chemical Society (Londyn). Wypromował dwóch doktorów z zakresu geochemii organicznej. Jest  autorem lub współautorem ponad 140 publikacji naukowych, jednej książki i trzech patentów. Członek towarzystw naukowych. Interesuje się badaniem molekularnych śladów życia w skałach osadowych.

Plakat promujący spotkanie PAU