Studenci Centrum Języka i Kultury Chińskiej na Chinese Bridge Competition

09.04.2019 - 07:44 aktualizacja 09.04.2019 - 07:44
Redakcja: admin

W 2019 roku po raz pierwszy studenci Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Śląskiego wezmą udział w Chinese Bridge Competition (Konkurs – Most do języka chińskiego), który organizowany jest przez Instytut Konfucjusza w 6 maja w Opolu. Pierwszy konkurs odbył się w 2002 roku i co roku w rundach eliminacyjnych bierze udział prawie pół miliona uczestników z 80 krajów świata. Organizatorem konkursu jest Hanban (Biuro Międzynarodowej Promocji Języka Chińskiego), który jest także instytucją wysyłającą nauczycieli języka chińskiego do zagranicznych jednostek, takich jak Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Śląskiego.

W konkursie mogą brać udział studenci, których językiem ojczystym nie jest język chiński. Ostatnim etapem konkursu jest finał odbywający się w Chinach, rundy wcześniejsze odbywają się w różnych krajach świata, w których istnieją jednostki promujące język i kulturę chińską (np. Instytuty Konfucjusza i Klasy Konfucjańskie). Konkurs sprawdza znajomość języka chińskiego (przemówienie), wiedzę uczestników o Chinach (pytania związane będą z chińskimi: geografią, narodem, historią, zwyczajami, literaturą, językiem, zabytkami, sztuką lub technologią. Poza tym uczestnicy zostaną zapytani o obecnymi wydarzenia w Chinach) oraz znajomość chińskiej kultury (pokaz artystyczny).

W tym roku w konkursie weźmie udział dwoje studentów Uniwersytetu Śląskiego – Jakub Sosna i Adriana Garbień. Swoją przygodę z językiem chińskim oboje zaczęli, podejmując studia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w ramach programu tłumaczeniowego język angielski z językiem chińskim. Oboje uczestniczą także w zajęciach dla zaawansowanych prowadzonych w Centrum Języka i Kultury Chińskiej. To właśnie nauczycielki z Centrum – Wu Lihong oraz Yang Xiaoting – przygotowują studentów do wzięcia udziału w konkursie.