Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Świętujmy otwarcie nowego roku akademickiego – najważniejsze wydarzenia inauguracyjne w EMNK 2024

23.09.2024 - 17:18 aktualizacja 25.09.2024 - 12:44
Redakcja: K.S

Przed nami jedno z najważniejszych wydarzeń roku akademickiego, które pozwoli nam wspólnie celebrować nowy rok akademicki podczas licznych zaplanowanych atrakcji i wydarzeń. Zapraszamy do udziału w Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego 2024/2025 w Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024!

Osoby zainteresowane udziałem w uroczystości zachęcamy do wypełnienia formularza rejestracyjnego (dostępnego w języku polskim oraz angielskim).

Formularz rejestracyjny PL
Formularz rejestracyjny EN

Wydarzenia towarzyszące inauguracji

W programie uroczystości organizowanej przez siedem uczelni Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki przewidziano zarówno wydarzenia w siedzibie NOSPR, jak i wydarzenia towarzyszące. Obchody rozpoczniemy o godz. 11.00 w Klubie Rawa w spinPLACE (Katowice, ul. Bankowa 5, budynek A, IV piętro), gdzie na żywo wysłuchamy „Koncertu życzeń” – wydania specjalnego audycji Radia Nowy Świat, prowadzonej przez Joannę Kołaczkowską oraz prof. Ryszarda Koziołka – JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego. Będzie to również świetna okazja, by podzielić się swoimi wspomnieniami z akademickich czasów, z kolei uczestniczki i uczestnicy, którzy lata studenckie mają jeszcze przed sobą, będą mogli opowiedzieć o tym, czego spodziewają się podczas studiowania.

Moc atrakcji czeka nas na Rynku w Katowicach, gdzie od godz. 12.00 zapraszamy do odwiedzenia miasteczka naukowego Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Jego formuła nawiązuje do ŚFN on Tour – wyjazdowych pokazów Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE – a co więcej, będzie ono swoistą zapowiedzią ósmej edycji ŚFN (która czeka nas już w grudniu). Wszyscy zainteresowani, bez względu na wiek, przekonają się, czym zajmują się na co dzień naukowcy, a także jak fascynująca i bliska nam wszystkim jest nauka. Przewidziane są warsztaty i stanowiska pokazowe przygotowane przez naukowców i studentów z Uniwersytetu Śląskiego – Studenckie Koło Naukowe „MediujeMy” zaprosi do udziału w warsztatach komunikacyjnych, na stanowisku Studenckiego Koła Naukowego Zoologów „Faunatycy” będzie można zapoznać się z szeroko pojętym światem zoologii – od małych owadów po czaszki dużych kręgowców. Na stanowisku Koła Naukowego „Planeta” odkryjemy z kolei tajemnice niewidocznego gołym okiem mikroświata – przyjrzymy się preparatom mikroskopowym tkanek człowieka, zwierząt, mikroorganizmów oraz roślin.

To jednak nie koniec atrakcji na katowickim rynku! W godz. 14.45–15.15 obejrzymy występy uczelnianych zespołów folklorystycznych: Akademickiego Zespołu Tańca Politechniki Śląskiej „Dąbrowiacy”, Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice” Uniwersytetu Śląskiego oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Silesianie” Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Każdy z nich zaprezentuje krótki, ok. 10-minutowy repertuar.

Wykład prof. Normana Daviesa i nie tylko

Po naukowo-kulturowych wydarzeniach o godz. 15.40 z katowickiego rynku wyruszą tradycyjne orszaki rektorskie ulicami miasta do sali koncertowej NOSPR, gdzie o godz. 16.00 rozpoczniemy kolejną część uroczystości. Uczestniczki i uczestnicy będą mieć jedyną w swoim rodzaju okazję, by wysłuchać na żywo gościa specjalnego wydarzenia – prof. Normana Daviesa! Autor bestsellerowych książek o historii Europy i światowej sławy angielski historyk walijskiego pochodzenia wygłosi wykład w języku polskim pt. „Wiedza i niewiedza: czy Zachód rozumie wszystko?”.

Nie zabraknie również stałych elementów uroczystości inauguracyjnych – przemówień rektorów oraz immatrykulacji i ślubowania studentów i doktorantów – a całość uświetni oprawa muzyczna w wykonaniu Cieszyńskiej Orkiestry Dętej Uniwersytetu Śląskiego, Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”, Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej, Chóru Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Chóru Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z kolei zwieńczeniem obchodów będzie uroczysty koncert, podczas którego usłyszymy muzykę baletową z opery „Hrabina” i Mazura z opery „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki oraz „Tańce słowiańskie” op. 72, nr 1, 2, 6 i 7 Antonína Dvořáka w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz chórów uczelni Konsorcjum: Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”, Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej, Chóru Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Chóru Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Zapraszamy w piątek 27 września do wspólnego świętowania!

fot. Małgorzata Dymowska

return to top