Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ uprawniona do organizowania kursów przygotowawczych NAWA

06.09.2021 - 10:35 aktualizacja 07.09.2021 - 12:36
Redakcja: OO
Tagi: NAWA

Szkoła Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w wyniku postępowania konkursowego ogłoszonego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej znalazła się w prestiżowym gronie 10 uczelni uprawnionych do przeprowadzania kursów przygotowawczych do podjęcia studiów w języku polskim w roku akademickim 2021/2022. O możliwość ich organizowania mogły się starać te jednostki, które wcześniej uzyskały akredytację NAWA na realizację kursów języka polskiego na lata 2021–2023.

Kurs przygotowawczy skierowany jest do obcokrajowców, którzy w przyszłości zamierzają podjąć studia I, II lub III stopnia na polskich uczelniach. Program zaproponowany przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ obejmuje intensywną naukę języka polskiego jako obcego oraz blok tzw. przedmiotów propedeutycznych, które związane są ze wstępnymi deklaracjami kandydatów w zakresie przyszłych kierunków studiów. Bloki propedeutyczne prowadzą doświadczeni wykładowcy z różnych wydziałów UŚ oraz z uczelni partnerskich, którzy na co dzień współpracują ze Szkołą Języka i Kultury Polskiej UŚ. Oprócz lektoratów, wykładów i seminariów beneficjenci programu uczestniczą w zajęciach z zakresu wiedzy o Polsce, w wyjazdach edukacyjnych i realioznawczych oraz w cyklu spotkań integracyjnych, adaptacyjnych i przybliżających specyfikę polskiego szkolnictwa wyższego.

W mijającym roku akademickim 2020/2021 w kursie przygotowawczym prowadzonym przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ wzięło udział ponad 50 stypendystów NAWA (program I. Łukasiewicza oraz S. Banacha), pochodzących m.in. z Nigerii, Etiopii, Indonezji, Palestyny, Jemenu, Pakistanu, Ukrainy, Białorusi i Kazachstanu.

Lista uczelni, które otrzymały akredytację NAWA na organizowanie kursów przygotowawczych

Otwarta książka/Open book