T4EU Week | Pierwszy dzień za nami!

10.05.2022 - 11:17 aktualizacja 11.05.2022 - 10:24
Redakcja: MK
Tagi: T4EU Week

logo t4e

Ponad 300 osób bierze udział w pilotażowej edycji Transform4Europe Week, która odbywa się w Katowicach. Jej organizatorem jest Uniwersytet Śląski. W programie debaty, warsztaty, pokazy, spotkania, a także możliwość poznania regionu i integracja – właśnie tego mogą spodziewać się uczestnicy wyjątkowego wydarzenia trwającego od 9 do 13 maja 2022 roku, będącego świętem sojuszu T4EU. Program wydarzenia oraz fotorelacje dostępne są na stronie: www.transform4europe.eu.

zielone i niebieskie kwadraty

Pierwszy dzień za nami!

Jedyne w swoim rodzaju wydarzenie rozpoczęło się o godz. 9.00 na deptaku przy ul. Bankowej w Katowicach, gdzie ponad sto osób ze wszystkich uczelni sojuszu odśpiewało „Odę do radości”. Goście wysłuchali także krótkiego wystąpienia rektora naszej uczelni prof. dr. hab. Ryszarda Koziołka oraz zatańczyli poloneza do muzyki Wojciecha Kilara wraz ze Studenckim Zespołem Pieśni i Tańca „Katowice”.

Kilka osób tańczy poloneza
fot. Małgorzata Dymowska

Następnie rektorzy, naukowcy oraz doktoranci repezentujący nasz uniwersytet europejski wzięli udział w debacie podejmującej temat wyzwań dla nauki w Europie w XXI wieku. Tuż po niej odbyły się spotkania o mniej formalnym charakterze, dzięki którym pracownicy naukowi, administracyjni oraz doktoranci mogli się lepiej poznać i porozmawiać o możliwościach, jakie daje im sojusz T4EU.

Debatujące osoby
fot. Małgorzata Dymowska

Bardzo ważnym punktem poniedziałkowego programu było spotkanie Executive Board, w którym udział wzięli rektorzy i prorektorzy uczelni sojuszu, a także przedstawiciele Student Council. W trakcie spotkania podpisany został również list intencyjny umowy z dwoma kolejnymi uniwersytetami europejskimi: Universidade Católica Portuguesa (Portugalia) i Univerza na Primorskem / University of Primorska (Słowenia). Do spotkania dołączył online prof. Mykola Trofymenko, rektor Mariupol State University. Ukraińska uczelnia została bowiem zaproszona do współpracy z sojuszem T4EU i będzie naszym partnerem stowarzyszonym.

Pierwszego dnia T4EU Week rozpoczęły się także zajęcia dla studentów i studentek naszego uniwersytetu europejskiego oraz pilotażowe spotkania Languages for Lunch, dzięki którym uczestnicy mogą się uczyć podstaw różnych języków.

Dodatkowo Roberto Della Marina – założyciel i partner zarządzający Venture Factory Srl wygłosił wykład pt. „Znaczenie »edukacji translacyjnej« dla współczesnych ścieżek kariery”.

Zdjęcie grupowe
fot. Małgorzata Dymowska

O godz. 18.00 w gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach odbyła się uroczystość inauguracyjna Transform4Europe Week – Dzień Europy. Zgromadzonych gości powitała dr hab. Małgorzata Myśliwiec, prof. UŚ, koordynatorka projektu T4EU ze strony Uniwersytetu Śląskiego.

Następnie goście wysłuchali wspólnie „Odę do radości” w wykonaniu Chóru Instytutu Sztuk Muzycznych pod dyrekcją dr hab. Aleksandry Zeman, prof. UŚ.

W uroczystości udział wzięli rektorzy i prorektorzy uczelni sojuszu T4EU, reprezentanci władz uczelni zaprzyjaźnionych z Uniwersytetem Śląskim – Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Politechniki Śląskiej oraz Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki, przedstawiciele władz regionu oraz korpusu konsularnego, a także członkowie społeczności akademickiej uczelni zrzeszonych w sojuszu. Przemówienia inauguracyjne wygłosili: prof. dr hab. Ryszard Koziołek, rektor UŚ oraz prof. Manfred J. Schmitt, rektor Uniwersytetu Kraju Saary, lidera konsorcjum. Głos zabrał również Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic.

Uczestnicy ceremonii obejrzeli krótki film podsumowujący 18 miesięcy funkcjonowania naszego uniwersytetu europejskiego. Następnie reprezentanci uczelni sojuszu oraz Student Council podpisali Declaration For Europe Day 2022 na cześć Dnia Europy obchodzonego właśnie 9 maja.

Głos zabrali również przedstawiciele dwóch uczelni, którzy tego dnia podpisali list intencyjny umowy o współpracy w ramach sojuszu Transform4Europe: Prof. Dr. Klavdija Kutnar z Univerza na Primorskem (Słowenia) oraz Prof. Dr. Peter Hanenberg z Universidade Católica Portuguesa (Portugalia).

Kolejnym punktem programu było odtworzenie kilkuminutowego filmu, który przesłał do nas rektor Mariupol State University Prof. Mykola Trofymenko. Ukraińska uczelnia będzie partnerem stowarzyszonym sojuszu Transform4Europe.

Tego dnia uczestnicy wysłuchali również utworu pn. „Hymn III Tysiąclecia”, skomponowanego przez Mirosława Gałęskiego, a rektorzy i prorektorzy reprezentujący uczelnie sojuszu otrzymali spersonalizowane grafiki autorstwa dr. hab. Krzysztofa M. Bąka, prof. UŚ, dziekana Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ.

Wystąpienie końcowe wygłosił prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski, prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej UŚ. Uroczystość zakończył koncert studentów UŚ pod kierunkiem dr Agaty Hołdyk i dr. hab. Bartosza Listwana, prof. UŚ.

Wydarzenie było transmitowane na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Uczestnicy inauguracji, zdjęcie z lotu ptaka
fot. Tomasz Kiełkowski

Zdjęcie grupowe przedstawicieli uczelni sojuszu

Mężczyzna podpisuje dokument