Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

TalentON – konkurs dla młodych, ambitnych naukowców, którzy chcą kształtować przyszłość

10.08.2023 - 13:20 aktualizacja 03.06.2024 - 12:08
Redakcja: wc-a

Grupa ludzi siedzi w rzędach przy biurkach, przed sobą mają laptopy

fot. Alex Kotliarskyi | Unsplash

Opracowanie przez uczestników innowacyjnego rozwiązania, które może polepszyć jakość życia ludzi, a także promowanie międzynarodowej współpracy i dialogu – to główne cele unijnego konkursu TalentON, który w 2024 roku odbędzie się w Katowicach – Europejskim Mieście Nauki 2024. 

TalentON jest młodym konkursem: ma za sobą zaledwie jedną edycję, która odbyła się w 2022 roku w holenderskim mieście Lejda (ówczesnym Europejskim Mieście Nauki). 

Wydarzenie, organizowane pod auspicjami Komisji Europejskiej, przeznaczone jest dla młodych naukowców w wieku od 21 do 35 lat, którzy studiują lub doktoryzują się w Europie i którzy chcą rozwiązywać największe problemy współczesnego i przyszłego świata. 

Co warto wiedzieć

Nabór do uczestnictwa w konkursie zostanie ogłoszony wiosną 2024 roku. Następnie grono ekspertów wybierze co najmniej stu zawodników; ich oficjalne wyłonienie odbędzie się podczas międzynarodowej konferencji naukowej EuroScience Open Forum (ESOF) (12–15 czerwca 2024 roku), odbywającej się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki. 

Uczestnicy zostaną podzieleni na kilkuosobowe grupy, w których będą pracować podczas finałowych zmagań w formule hackathonu, mając do dyspozycji na miejscu całe potrzebne zaplecze i korzystając ze wsparcia ekspertów. Finały odbędą się we wrześniu 2024 roku w Katowicach.

Zadaniem każdego zespołu będzie przygotowanie możliwie najlepszego, opartego na metodzie naukowej, rozwiązania problemu z obszaru jednej z pięciu misji Unii Europejskiej, ujętej w świetle programu Horyzont Europa. Są to: 

  1. adaptacja do zmian klimatu, 
  2. profilaktyka przeciwnowotworowa oraz opieka nad chorymi na raka, 
  3. inteligentne i neutralne klimatycznie miasta,
  4. przywracanie żyzności gleby,
  5. woda oraz odnawianie środowiska naturalnego oceanów. 

Efekty prac będą oceniane przez grono ekspertów zasiadających w jury i prezentowane przed publicznością. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne. 

Więcej współpracy

Organizatorzy zbliżającej się edycji, czyli Konsorcjum Akademickie – Katowice Miasto Nauki, chcieliby, aby zawodnicy wybrani do udziału w finałach, mieli czas i szansę poznać się jeszcze przed wrześniowymi zawodami.    

– Zależy nam, aby zespoły poznały się już wcześniej – czy to przez łącza internetowe, czy w trakcie zorganizowanego u nas spotkania integracyjnego. Chcielibyśmy także zaproponować uczestnikom wykłady online ze specjalistami z różnych dziedzin, aby przyjeżdżając na finały do Katowic byli już solidnie przygotowani merytorycznie i zintegrowani – podkreślają koordynatorzy wydarzenia z ramienia Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach: dr Łukasz Lamża, Małgorzata Poszwa oraz Aleksandra Kwiatkowska.

Istotnym celem tego typu konkursów jest również możliwość spotkania się przedstawicieli nauki z różnych krajów, co przekłada się nie tylko na wymianę doświadczeń, ale często również na podjęcie konkretnej współpracy między ośrodkami badawczymi. W TalentON zaangażowani będą też studenci z katowickich uczelni m.in. poprzez opiekę nad uczestnikami czy oprowadzanie gości po mieście. To także okazja do zaprezentowania europejskiemu środowisku akademickiemu potencjału badawczego Katowic i województwa śląskiego.

Spojrzenie na region

Jednym z głównych założeń Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 jest wyjście z nauką z murów uczelni do mieszkańców, aby pokazać, że nauka towarzyszy im każdego dnia i daje rozwiązania ich codziennych problemów. 

Dlatego organizatorzy przyszłorocznego TalentON-u chcieliby, aby wśród tematów do opracowania przez zawodników, znalazły się również te dotyczące Katowic. 

– Być może spojrzenie uczestników z innych krajów przyniesie nowy pomysł, który postanowimy wdrożyć, aby polepszyć jakość życia mieszkańców. To byłaby realna korzyść z konkursu dla naszego regionu – wskazują organizatorzy. 

Wszystkie szczegółowe informacje zostaną opublikowane na stronie wydarzenia, która powstanie wiosną 2024 roku. Zachęcamy również do śledzenia informacji na stronach i w mediach społecznościowych uczelni partnerskich Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki oraz miasta Katowice.

return to top