prof. dr hab. Witold TASZYCKI

Data uchwały Senatu UŚ: 10.09.1977

Data złożenia wniosku: 11.07.1977

Jednostka składająca wniosek: Rada Wydziału Filologicznego

Historyk języka, badacz onomastyki i dialektologii historycznej. Profesor Uniwersytetu Wileńskiego, Uniwersytetu Lwowskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, współorganizator slawistyki i polonistyki na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu i na Uniwersytecie Wrocławskim. Członek PAU (od 1939), członek rzeczywisty PAN-u (od 1956). W czasie okupacji prowadził tajne nauczanie uniwersyteckie we Lwowie. Od 1939 redagował serię „Rozprawy z Onomastyki Słowiańskiej” oraz kilka czasopism i słowników (m.in. współautor z S. Jodłowskim Zasad pisowni polskiej i interpunkcji ze słownikiem ortograficznym). Edytor wielu zabytków literatury staropolskiej (m.in. Psałterza floriańskiego i Krótkiej rozprawy… Mikołaja Reja).