Prof. Román Tauler Ferré

Data promocji: 28.04.2022

Data uchwały Senatu UŚ: 22.03.2022 (uchwała nr 231)

Wszczęcie procedury nadania tytułu doktora honoris causa na wniosek rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Prof. Román Tauler Ferré swoją działalność naukową realizuje w Instytucie Oceny Środowiska i Badań Wody należącym do Rady Badań Naukowych Hiszpanii. Podejmowane przez niego kierunki badań najlepiej opisuje słowo „chemometria” – dyscyplina integrująca wiedzę z chemii, statystyki, matematyki i informatyki.

Jego zainteresowania obejmują w szczególności rozwój metod dekonwolucji wieloparametrowych sygnałów z wykorzystaniem iteracyjnej metody najmniejszych kwadratów, pozwalającej na izolację użytecznej informacji bezpośrednio niedostępnej z powodu interferencji sygnałów pochodzących od wszystkich komponentów mieszaniny. Znajduje to szerokie zastosowanie w chemii środowiskowej, analitycznej czy równowadze i kinetyce roztworów.

Materiał filmowy z uroczystości

Wykłady

Uroczystość poprzedziły wydarzenia towarzyszące – wykłady dostojnego doktoranta prof. Romana Taulera Ferré oraz recenzenta w przewodzie prof. Alejandro C. Olivieriego. Prelegenci wystąpili 27 kwietnia 2022 roku.

Wykład prof. Romana Taulera Ferré

Wykład prof. Alejandro C. Olivieriego

Publikacja

W związku z uroczystością nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego prof. Romanowi Taulerowi Ferré nakładem Wydawnictwa UŚ ukazała się publikacja pt. „Román Tauler Ferré. Doctor honoris causa Universitatis Silesiensis”.

Prof. Román Tauler Ferré podczas uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa przemawia przy katedrze

Prof. Román Tauler Ferré podczas uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa | fot. Julia Agnieszka Szymala