Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Prof. Krystyna Doktorowicz

Profesor Krystyna Doktorowicz, wybitna ekspertka w dziedzinie komunikacji społecznej, kultury audiowizualnej i edukacji artystycznej, specjalistka w obrębie dwóch dyscyplin: nauki o mediach i komunikacji społecznej oraz sztuki filmowe i teatralne. Pani Profesor od lat łączy działalność badawczą, dydaktyczną, organizacyjną i społeczną. Jest autorką licznych publikacji z zakresu mediów, polityki audiowizualnej, a także promotorką interdyscyplinarnego podejścia łączącego teorię z praktyką twórczą. Bada współczesne formy komunikacji wizualnej i przemiany kultury medialnej w dobie transformacji cyfrowej.

Z Uniwersytetem Śląskim związana jest od dekad – w latach 1996–2016 pełniła funkcje prodziekana, a następnie dziekana Wydziału Radia i Telewizji. Kierowała Katedrą Zarządzania Mediami i Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej. Aktywnie uczestniczy w życiu akademickim uczelni – jest obecnie i była członkinią Senatu Uniwersytetu Śląskiego w minionych kadencjach, zasiadała w wielu komisjach uniwersyteckich, przewodniczyła Komisji Budżetu i Finansów.

Pani Profesor zainicjowała i doprowadziła do powstania nowej siedziby Szkoły Filmowej, jednego z najnowocześniejszych w Europie obiektów dydaktycznych służących edukacji filmowej i audiowizualnej.

Jako dziekan Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego prowadzi konsekwentną politykę rozwoju jednostki łączącą tradycję z nowoczesnością. Dzięki działaniom Profesor Krystyny Doktorowicz zmodernizowano programy nauczania, w których uwzględniono sztukę, technologię i media cyfrowe, rozwinięto współpracę międzynarodową, wzmocniono wsparcie dla debiutów studentów i absolwentów, utworzono zaplecze produkcyjne i postprodukcyjne na najwyższym poziomie, promowane są debiuty filmowe i animacyjne absolwentów UŚ, ponadto skutecznie pozyskano fundusze krajowe i unijne na działalność artystyczną, badawczą i infrastrukturalną Szkoły. Dzięki staraniom Pani Profesor Szkoła Filmowa weszła w skład The International Association of Cinema, Audiovisual and Media Schools, organizacji zrzeszającej największe szkoły filmowe na świecie.

Jest uznaną producentką filmową, której wszechstronna działalność od lat wywiera istotny wpływ na krajobraz polskiej kultury audiowizualnej. Z pasją i zaangażowaniem uczestniczy w procesie powstawania filmów fabularnych i dokumentalnych, charakteryzujących się wysokim poziomem artystycznym oraz podejmujących ważne tematy społeczne i kulturowe. Filmy, przy których produkcji pracowała, regularnie zdobywają uznanie krytyków i publiczności, o czym świadczą liczne nagrody i wyróżnienia na prestiżowych festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Produkcje powstałe z jej udziałem były prezentowane i nagradzane między innymi na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty we Wrocławiu, a także na najważniejszych międzynarodowych wydarzeniach, takich jak Berlinale, Sundance Film Festival, Festiwal Filmowy w Cannes, międzynarodowe festiwale filmowe w Wenecji, Locarno i Karlowych Warach.

Pani Profesor pełniła i nadal pełni wiele istotnych funkcji w organizacjach eksperckich, między innymi przewodniczy Radzie Programowej Teatru Śląskiego w Katowicach i Radzie Programowej Instytucji Silesia Film, zasiada w kapitułach Nagrody im. Kazimierza Kutza i Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek, pełni rolę ekspertki w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, gdzie opiniowała projekty filmowe, oraz w Państwowej Komisji Akredytacyjnej, gdzie oceniała jakość kształcenia.

Była senatorem V kadencji Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Współtworzyła rozwiązania legislacyjne w zakresie polityki medialnej, zaangażowana między innymi w powstanie i uchwalenie ustawy o kinematografii.

Dla Profesor Krystyny Doktorowicz zarządzanie to nie tylko budowanie efektywnie działających instytucji i zespołów, ale przede wszystkim budowanie relacji akademickich, które sprzyjają wszechstronnemu rozwojowi każdego z członków społeczności, którą nie tylko kieruje, ale na nią wpływa i inspiruje.

return to top