Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Prof. Robert Hasterok

Prof. Robert Hasterok karierę naukową rozpoczął po ukończeniu studiów na kierunku biologia w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w roku 1994. Stopień doktora nauk biologicznych uzyskał pięć lat później pod promotorstwem Profesor Jolanty Małuszyńskiej. Odbył staże podoktorskie w Uniwersytecie w Aberystwyth w Wielkiej Brytanii oraz Szwedzkim Uniwersytecie Rolniczym w Alnarp. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2006 roku, a w 2012 roku otrzymał tytuł profesora. W swojej karierze naukowej zrealizował szereg wizyt naukowych i dydaktycznych na prestiżowych uczelniach i w instytutach badawczych w Europie i na świecie. W latach 2010–2019 pełnił funkcję kierownika Katedry Anatomii i Cytologii Roślin na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 2020 roku jest liderem Zespołu Cytogenetyki i Biologii Molekularnej Roślin na Wydziale Nauk Przyrodniczych tegoż uniwersytetu.
W roku 2020 Profesor Hasterok został powołany w skład Rady Narodowego Centrum Nauki a od grudnia 2022 r. pełni funkcję przewodniczącego tego gremium. Ponadto Profesor pełnił i pełni inne istotne funkcje w różnych gremiach naukowych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.
Badania Profesora Roberta Hasteroka koncentrują się na cytogenetyce molekularnej roślin, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania technik fluorescencyjnej hybrydyzacji in situ do analizy genomu jądrowego. W ramach współpracy międzynarodowej zainicjował i rozwijał zaawansowane badania struktury roślinnego genomu jądrowego na poziomie mikroskopowym, używając jako modeli gatunków traw z rodzaju Brachypodium. Najistotniejsze z odkryć naukowych Profesora Hasteroka, których dokonał wraz z Zespołem to:
– odkrycie, że trzy cytotypy B. distachyon, pierwotnie uznane za jeden gatunek, w rzeczywistości reprezentują trzy różne gatunki
– scharakteryzowanie zjawiska selektywnej supresji aktywności genów 35S rRNA u B. hybridum
– zaproponowanie modelu ewolucji kariotypów w rodzaju Brachypodium.
Należy również podkreślić, że Profesor Hasterok jest jednym z założycieli Międzynarodowej Inicjatywy Brachypodium (2006) i brał udział w międzynarodowych projektach sekwencjonowania genomów modelowych traw Brachypodium.
Zarządzał dotąd ośmioma krajowymi projektami badawczymi finansowanymi m.in. przez Narodowe Centrum Nauki (MAESTRO, HARMONIA, OPUS) oraz był kierownikiem lub współkierownikiem siedmiu projektów międzynarodowych, finansowanych m.in. przez Unię Europejską (Horizon Europe), Biotechnology and Biological Sciences Research Council w Wielkiej Brytanii oraz Joint Genome Institute – United States Department of Energy w USA.
Dorobek naukowy Profesora Hasteroka obejmuje współautorstwo ponad 100 artykułów w międzynarodowych czasopismach naukowych, z ponad 6000 cytowań (wg bazy Google Scholar h-index =34), oraz liczne prezentacje na konferencjach naukowych. Był promotorem w dziesięciu przewodach doktorskich oraz recenzentem w wielu postępowaniach awansowych zarówno w kraju, jak i za granicą.
Profesor Hasterok jest laureatem wyróżnień i nagród naukowych. Otrzymał Krajową Nagrodę Naukową im. Stefana Barbackiego przyznawaną przez Instytut Genetyki Roślin PAN w Poznaniu za osiągnięcia naukowe (2001), Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2011) oraz Złotą Odznakę za zasługi dla Uniwersytetu Śląskiego (2019).

return to top