Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) w partnerstwie z Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAiH) umożliwiła trzynastu polskim uczelniom oraz instytutom naukowym udział w programie „Międzynarodowe Wydarzenie Naukowe na Wystawie Światowej Expo 2025 w Osace” poświęconym promocji polskiej nauki na Expo 2025.
Celem programu jest wzmocnienie międzynarodowej pozycji polskiego szkolnictwa wyższego poprzez inicjowanie współpracy, prezentacje innowacyjnych projektów i działania edukacyjne w Japonii, skupiające się na branżach, takich jak m.in. medycyna, IT i zielone technologie.
Uniwersytet Śląski znalazł się w gronie beneficjentów programu i w ramach projektu „Nauka da nam przyszłość. Uniwersytet Śląski w Katowicach na Expo 2025” będzie miał szansę zaprezentować swoją ofertę w trakcie tego prestiżowego wydarzenia.
Od 4 do 10 maja 2025 r. w ramach Tygodnia Województwa Śląskiego organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (UMWSL) odwiedzający będą mogli uczestniczyć w warsztatach popularnonaukowych przygotowanych przez zespół Śląskiego Festiwalu Nauki. Przedstawimy także założenia projektu Zielonej Strefy Nauki, a lektorki Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ zachęcą do nauki języka polskiego i przeprowadzą krótkie lekcje pokazowe.
7 maja 2025 r. w ramach konferencji gospodarczej organizowanej przez UMWSL prof. dr hab. Marian Paluch oraz dr hab. Żaneta Wojnarowska z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ wezmą udział w panelu dotyczącym leków. Śląscy naukowcy wystąpią wraz z prof. Kohsaku Kawakami z National Institute for Materials Sciences w Tokio – ich współpraca badawcza realizowana jest w ramach programu Erasmus Mundus Joint Masters „BIO&PHArmaceutical Materials science”.
Uniwersytet Śląski w Dniu Prezydencji Polski w Unii Europejskiej będzie reprezentowany za sprawą programu Erasmus Mundus Joint Masters „Digital Creativity Art&Science”. Koordynatorem projektu na naszej uczelni jest dr Adrian Robak, prof. UŚ z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ. Towarzyszyć mu będą reprezentujący wydział artyści: dr hab. Krzysztof Gawlas, prof. UŚ i dr hab. Agnieszka Kopińska, prof. UŚ. W przestrzeniach Pawilonu Polski przeprowadzą warsztaty audiowizualne w ramach innowacyjnego projektu Chopinteractive. Będzie to niezwykłe spotkanie z muzyką Fryderyka Chopina w nowoczesnej, interaktywnej odsłonie, łączące brzmienie fortepianu z muzyką elektroakustyczną i dynamiczną warstwą wideo w formie gry eksploracyjnej.
Obecność przedstawicieli UŚ w Japonii będzie także okazją do wizyt studyjnych na Tokio University of Technology i Hokkaido University, z którymi nasza uczelnia prowadzi wspólną działalność naukowo-dydaktyczną.