Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Uniwersytet Śląski z nominacją do nagrody Elsevier

20.07.2021 - 10:44 aktualizacja 21.07.2021 - 11:05
Redakcja: OO

Research Impact Leaders Awards to nagrody przyznawane z inicjatywy Elsevier ośrodkom naukowym, które przyczyniają się do wzmocnienia rozpoznawalności dorobku polskich uczelni na świecie. Doceniany jest ciągły wzrost liczby publikacji w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych, udział zagranicznych współautorów oraz cytowalność w danej dyscyplinie.

Tegoroczna gala wręczania wyróżnień odbyła się 15 lipca podczas konferencji „Polskie uczelnie w światowej perspektywie – rankingi a strategiczne zarządzanie szkołą wyższą” zorganizowanej w Warszawie. Nagrody przyznano w sześciu kategoriach zgodnych z klasyfikacją OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju): Agricultural Sciences, Engineering and Technologies, Humanities, Medical Sciences, Natural Sciences, Social Sciences.

Uniwersytet Śląski w Katowicach otrzymał nominację w kategorii Engineering and Technologies (obok Politechniki Gdańskiej i Politechniki Lubelskiej). W uzasadnieniu podkreślono, że 35% analizowanych prac śląskiej Alma Mater powstało we współpracy z autorami zagranicznymi, 25% – zostało opublikowanych w czasopismach zaliczanych do grupy 10% najczęściej cytowanych pism naukowych, a artykuły stanowiły aż 85% publikacji z obszaru nauk technicznych.

Naukowcy z afiliacją Uniwersytetu Śląskiego publikują rocznie ok. 1200 prac indeksowanych w bazie Scopus, której właścicielem jest koncern Elsevier. W ciągu ostatnich 10 lat ta liczba podwoiła się. Kategorie, w których nasza uczelnia notuje największy wzrost to: Physics and Astronomy, Materials Science, Chemistry, Earth and Planetary Sciences, Mathematics, Engineering, Biochemistry, Genetics and Molecular Biology, Agricultural and Biological Sciences.

Wśród wskaźników branych pod uwagę w kategorii Engineering and Technologies znajduje się m.in. liczba publikacji, która w przypadku Uniwersytetu Śląskiego stale wzrasta i od roku 2017 zwiększyła się o blisko 50%. Kolejnym kryterium jest liczba publikacji znajdujących się wśród 10% najczęściej cytowanych w dyscyplinie i ten wskaźnik za lata 2016–2020 wynosi 4,9% (70 artykułów). Wszystkie publikacje z lat 2016–2020 w tej kategorii zostały zacytowane ok. 10 tysięcy razy, a indeks Hirscha dla tego zbioru wynosi 28.

Autorzy związani z UŚ z największą liczbą indeksowanych publikacji w tej kategorii tematycznej:

  1. prof. dr hab. Marian Paluch – 90,
  2. prof. dr hab. Wojciech Pisarski – 64,
  3. dr Maciej Zubko – 58,
  4. dr hab. Tomasz Goryczka, prof. UŚ – 49,
  5. prof. dr hab. inż. Joanna Pisarska – 48,
  6. dr hab. Dariusz Bochenek, prof. UŚ – 46,
  7. dr hab. Magdalena Tarnacka, prof. UŚ – 45,
  8. prof. dr hab. Kamil Kamiński – 45,
  9. prof. dr hab. Jan Małecki – 40,
  10. prof. dr hab. inż. Ewa Schab-Balcerzak – 39.

dyplom dla Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Dyplom dla Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Otwarta książka w dłoniach/An open book in somebody's hands

Otwarta książka/An open book. Fot. Julia Agnieszka Szymala

return to top