Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

„Usłyszeć Ziemię” – wystawa Instytutu Sztuki i Instytutu Muzyki

31.03.2017 - 11:07 aktualizacja 05.11.2019 - 11:18
Redakcja: admin

Od 6 kwietnia 2017 roku w Galerii Bielskiej BWA będzie można zwiedzać wystawę „Usłyszeć Ziemię” prezentującą instrumenty ceramiczne i ceramiczne obiekty dźwiękowe. Ekspozycja związana jest z projektem Akademia Dźwięków Ziemi realizowanym przez Instytut Sztuki i Instytut Muzyki Uniwersytetu Śląskiego.

Projekt dotyczy badania możliwości konstruowania nietradycyjnych instrumentów muzycznych z wykorzystaniem technik ceramicznych, jego realizatorzy – wykładowcy i studenci Wydziału Artystycznego UŚ, wraz ze studentami Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji UŚ skupili się na niekonwencjonalnych cechach wypalonej gliny, na jej właściwościach akustycznych. Konstruując oryginalne instrumentarium złożone z obiektów dźwiękowych, współtworzą kompozycje komputerowe, w których materią twórczą są dźwięki wydobyte z tych właśnie obiektów. W ten sposób wystawa łączy obiekt, obraz i dźwięk.

Instrumenty ceramiczne  i obiekty dźwiękowe III, fot. archiwum Pracowni Ceramiki

Instrumenty ceramiczne  i obiekty dźwiękowe.
Fot. archiwum Pracowni Ceramiki

Projekt Akademia Dźwięków Ziemi realizowany jest od 10 lat. Miejscem, w którym zaplanowano jubileusz jest Galeria Bielska BWA. Z tej okazji jedna z sal galerii przekształci się w Synestetyczną Salę Koncertową Dźwięków Ziemi. Wernisaż i koncert-performans odbędą się w czwartek 6 kwietnia o godz. 19.00.

Autorem warstwy dźwiękowej koncertu częściowo improwizowanego jest Krzysztof Gawlas, który zaproponuje formę interaktywnego utworu muzycznego wykorzystującego zarówno instrumenty wchodzące w skład instalacji, jak i komputerowe przetworzenia ich dźwięków. Na instrumentach ceramicznych zagrają: Paulina Bielesz, Karol Pyka, Marcin Żupański, Wojciech Golec i Krzysztof Gawlas.

Autorami prezentowanych na wystawie instrumentów ceramicznych i ceramicznych obiektów dźwiękowych są: Małgorzata Skałuba-Krentowicz, Katarzyna Handzlik-Bąk, Daniel Badura i studenci II roku edukacji artystycznej.

Instrumenty ceramiczne  i obiekty dźwiękowe III, fot. archiwum Pracowni Ceramiki

Instrumenty ceramiczne  i obiekty dźwiękowe.

Fot. archiwum Pracowni Ceramiki

Nowi uczestnicy projektu Akademia Dźwięków Ziemi to artyści graficy: Krzysztof Kula z Instytutu Sztuki i Grzegorz Banaszkiewicz związany z Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie, którzy stworzyli formę łączącą muzykę z obrazem. Ceramiczne obiekty dźwiękowe przetworzone w trójwymiarowe stereogramy zostaną zaprezentowane przy użyciu dwóch urządzeń optycznych – banaskopów.

Wystawie towarzyszy cykl koncertów edukacyjnych „Usłyszeć Ziemię” (10 kwietnia). Wystąpią wykładowcy cieszyńskiego Instytutu Muzyki Uniwersytetu Śląskiego: Marcin Żupański – klarnet basowy, saksofony, elektronika; Wojciech Golec – akordeon, elektronika; Karol Pyka – perkusyjne, dęte instrumenty ceramiczne; Krzysztof Gawlas – interaktywny utwór muzyczny, elektronika. Koncerty poprowadzi Urszula Mizia. W repertuarze znajdą się kompozycje autorskie i opracowania związane z World Music. Materiałem wyjściowym do przetworzeń jest karpacka muzyka etniczna. 

Szczegółowe informacje na temat projektu oraz wystawy, którą będzie można zwiedzać do 7 maja, znajdują się na stronach: instytutsztuki.us.edu.pl/akademia-dzwiekow-ziemi oraz www.galeriabielska.pl

return to top