Ustawa 2.0 – konkurs na założenia do ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym

01.04.2016 - 15:02 aktualizacja 01.04.2016 - 15:02
Redakcja: admin

Nowa ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym ma powstać w dialogu ze społecznością akademicką oraz w wyniku wewnętrznej debaty w świecie polskich uczonych. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło konkurs na projekt założeń systemu szkolnictwa wyższego. Adresatem konkursu jest środowisko akademickie, konkurs ma wyłonić trzy zespoły eksperckie, których zadaniem będzie przygotowanie szczegółowych założeń do ustawy oraz przeprowadzenie wokół nich możliwie jak najszerszych konsultacji środowiskowych. Po zebraniu opinii środowiska, zespoły będą musiały opracować wyniki swoich badań i zestawić je z przygotowanymi wcześniej założeniami.

Projekty założeń wraz z wnioskami płynącymi z konsultacji posłużą jako punkt wyjścia do następnego etapu prac, czyli cyklu konferencji, które złożą się na Narodowy Kongres Nauki. W toku debat kongresowych ustawa powinna uzyskać finalny kształt, a następnie trafić do prac legislacyjnych.

Do konkursu mogą przystąpić zespoły złożone ze studentów, doktorantów, naukowców i akademików, którzy są afiliowani przy konkretnej uczelni lub instytucie. Każdy z trzech zespołów otrzyma grant w wysokości do 300 tys. zł.

Szczegółowe informacje na temat konkursu dostępne są na stronie MNiSW: www.nauka.gov.pl/ustawa20.

Harmonogram konkursowy:

• 29 kwietnia 2016 r. – ostateczny termin składania wniosków,
  • maj 2016 r. – planowane rozstrzygnięcie konkursu,
  • 1 czerwca 2016 r. –podpisanie umów z wyłonionymi zespołami,
  • czerwiec 2016–styczeń 2017 r. – dopracowanie założeń i przeprowadzenie konsultacji,
  • 30 stycznia 2017 r. – ostateczny termin złożenia raportów z konsultacji.

Źródło: MNiSW