Wręczono Nagrodę im. Kazimierza Kutza

17.02.2022 - 14:41 aktualizacja 18.02.2022 - 16:49
Redakcja: wc-a
Tagi: Nagroda im. Kazimierza Kutza, sztuka

Uroczysta gala wręczenia Nagrody im. Kazimierza Kutza odbyła się 16 lutego 2022 roku w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Laureatem drugiej edycji konkursu został absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, pisarz Szczepan Twardoch. Wyróżnienie otrzymał za wielowątkową powieść „Pokora”, wydaną nakładem Wydawnictwa Literackiego w 2020 roku.

Lewy cudzysłów

Któż bowiem odważniej niż Twardoch dziś – tak jak Kutz wczoraj – bierze się za bary ze śląską tożsamością, kto dosadniej i z większym uporem, ale bez gwarancji efektu, tłumaczy nam, że trzeba zająć się sobą, bez oglądania się na to, co myślą o nas inni: «Przestańmy się prosić o uznanie przez innych, uznajmy się sami. Zróbmy się sami». I taka też jest jego powieść: niepokorna, bolesna i mądra mądrością pokoleń, który na ten Twardochowy silezjański stop przez wieki pracowały. I zapracowały.

Andrzej Gwóźdź (fragment laudacji)

Po raz pierwszy wręczono również nagrodę honorową w postaci tytułu Ambasadora Śląska. Przyznano go prof. dr. hab. Tadeuszowi Sławkowi, rektorowi Uniwersytetu Śląskiego w latach 1996–2002, za zaangażowanie w sprawy miejsca, w którym żyje.

Lewy cudzysłów

Jego mocna, odczuwalna powszechnie obecność w mieście i regionie sprawia, że Tadeusz Sławek jest kimś dużo więcej niż wybitnym profesorem, rektorem uniwersytetu, poetą, zaangażowanym intelektualistą, który – jak chciał Kant – czyni publiczny użytek ze swojego rozumu. Pół wieku niesłabnącej działalności intelektualnej, artystycznej, dydaktycznej, politycznej sprawiło, że kolejne pokolenia żyją w mądrym i przyjaznym promieniowaniu Jego życia i pracy.

prof. dr hab. Ryszard Koziołek (fragment laudacji)

Pośród nominowanych do nagrody znaleźli się także:

• Joanna Helander, fotografka, reżyserka filmów dokumentalnych, pisarka i tłumaczka,
  • Tomasz Konior, architekt,
  • Zbigniew Rokita, pisarz,
  • Wojciech Smarzowski, reżyser filmowy.

W skład członków Kapituły Nagrody weszły m.in. osoby związane z Uniwersytetem Śląskim: prof. dr hab. Ryszard Koziołek – rektor Uniwersytetu Śląskiego, dr hab. Krystyna Doktorowicz, prof. UŚ – dziekan Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, dr Jerzy Illg – nauczyciel akademicki, publicysta i krytyk literacki, absolwent Uniwersytetu Śląskiego, a także prof. dr hab. Andrzej Gwóźdź – medioznawca z Wydziału Humanistycznego UŚ.

Nagroda jest przyznawana od 2021 roku przez Teatr Śląski, Miasto Katowice i Uniwersytet Śląski artystom prezentującym postawę bliską patronowi nagrody Kazimierzowi Kutzowi. Jest to wyróżnienie wręczane za wybitne dokonania artystyczne, które odgrywają istotną rolę w aktualnej debacie publicznej, przyczyniając się do budowania społeczeństwa demokratycznego i tolerancyjnego.

Na stronie Uniwersytetu Śląskiego można obejrzeć fotorelację z gali wręczenia nagród.

Treść laudacji poświęconych laureatom jest dostępna na stronie Teatru Śląskiego.

Nagroda im. Kazimierza Kutza z certyfikatem autentyczności

Nagroda im. Kazimierza Kutza z certyfikatem autentyczności | fot. Grzegorz Bargieła z WKatowicach.eu