Wystawa mikrofotografii pt. „Świat przyrody malowany elektronami”

18.04.2018 - 16:28 aktualizacja 05.11.2019 - 11:17
Redakcja: admin

„Świat przyrody malowany elektronami” to tytuł plenerowej wystawy fotograficznej, którą oglądać będzie można w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie (ul. Sosnowa 5, Ogród Żółty). Prezentowane fotografie naukowe autorstwa dr Jagny Karcz z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego to obrazy różnych obiektów biologicznych powstałe przy użyciu skaningowej mikroskopii elektronowej. Komputerowe barwienia zdjęć przygotował student Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych Bartosz Baran, natomiast opracowania graficznego wystawy podjęła się Weronika Ratajska, artysta plastyk.

Na fotografiach przedstawione zostały m.in. powierzchnie tworzyw sztucznych degradowane przez mikroorganizmy, różne kształty oraz wzory tkanek i organów roślin, powłoki chitynowe owadów czy misterne konstrukcje szkieletów gąbek i sieci pajęczych. Czarno-białe obrazy uzupełniają zdjęcia barwione komputerowo w programach graficznych dla uwypuklenia interesujących szczegółów materii. Wernisaż odbędzie się w niedzielę 22 kwietnia 2018 roku o godz. 14.00.

Tego dnia w Śląskim Ogrodzie Botanicznym prowadzona będzie również akcja promocji rekrutacji. Pracownicy Działu Promocji Uniwersytetu Śląskiego przedstawią ofertę edukacyjną uczelni na rok akademicki 2018/2019. Uczestnicy wydarzenia będą mieli możliwość uzyskania informacji nt. przebiegu rekrutacji oraz rejestracji na wybrany kierunek studiów. Do ich dyspozycji będzie także strefa relaksu.

Akcja towarzyszy obchodom Dnia Ziemi. Podczas tego święta promowane są postawy szacunku i troski o wszystkie elementy środowiska przyrodniczego, a także zasady zrównoważonego rozwoju.

Wystawę „Świat przyrody malowany elektronami” można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 20.00 oraz w soboty i niedziele w godz. od 9.00 do 20.00. Ekspozycja będzie otwarta do 10 września.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął JM Rektor UŚ prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk. Wystawa zorganizowana w ramach kampanii „Klimat dla Śląska” została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Folder wystawy (pdf, 1,91 MB)

Plakat reklamujący wydarzenie ze zdjęciem z wystawy, tytułem oraz logotypami