Zmarł doktor honorowy UŚ prof. János Aczél

13.01.2020 - 14:27 aktualizacja 15.01.2020 - 12:08
Redakcja: AJS
Tagi: odeszli od nas

Z żalem i w poczuciu niepowetowanej straty dla świata nauki przyjęliśmy wiadomość o śmierci profesora Jánosa Aczéla – wybitnego matematyka, specjalisty równań funkcyjnych, doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.

Prof. J. Aczél był naukowcem związanym z takimi uczelniami, jak: uniwersytet w Budapeszcie, uniwersytety w Kolonii i na Florydzie oraz Uniwersytet w Waterloo (Kanada), gdzie zainicjował badania w zakresie równań funkcyjnych wielu zmiennych. Pełnił funkcję członka Royal Society of Canada (1971), członka zagranicznego Węgierskiej Akademii Nauk (1990) oraz Hamburskiego Towarzystwa Matematycznego, najstarszego towarzystwa matematycznego na świecie (2008).

W 1996 roku na wniosek Rady Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ (obecnie: Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych) otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego. Godność doktora honorowego nadały mu również takie uczelnie, jak: Technische Universität Karlsruhe (Niemcy; 1990) i Karl Franzens Universität w Grazu (Austria; 1995).

Prof. János Aczél był założycielem, redaktorem naczelnym, a następnie Honorowym Redaktorem czasopisma „Aequationes Mathematicae”, członkiem komitetów redakcyjnych periodyków matematycznych o międzynarodowym zasięgu, inicjatorem i przewodniczącym komitetu naukowego dorocznych światowych sympozjów – International Symposia on Functional Equations. Autor prawie 300 prac z zakresu równań funkcyjnych, a także kilku podstawowych monografii. Blisko współpracował z polskim środowiskiem specjalistów z zakresu równań funkcyjnych, był jednym z najczęściej cytowanych przez śląskich matematyków autorów. Współpracował m.in. z matematykami z Uniwersytetu Śląskiego (wspólne publikacje z R. Gerem, M. Kuczmą i E. Siwkiem).

Prof. János Aczél zmarł 1 stycznia 2020 roku. Pogrzeb odbędzie się 26 stycznia 2020 roku na cmentarzu w Ottawie (Kanada), zaś uroczyste wspomnienie będzie miało miejsce na University of Waterloo 17 kwietnia 2020 roku.