Podcast | Ile ludzi, tyle hut – rozmowa z Anną Cieplak

Anna Cieplak

Anna Cieplak | archiwum prywatne

| Tomek Grząślewicz |

W 1972 roku na obszarze ponad 1 000 ha zaczęło rosnąć potężne, metalurgiczne „ciało”, które odmieniło losy Dąbrowy Górniczej, Zagłębia Dąbrowskiego i tysięcy ludzi z całej Polski w kilku pokoleniach. Ponad pół wieku później Anna Cieplak – pisarka, aktywistka społeczna, animatorka kultury oraz wykładowczyni na kierunku sztuka pisania na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego – napisała powieść Ciało huty, której główną bohaterką jest właśnie Huta Katowice (dziś ArcelorMittal Poland Oddział w Dąbrowie Górniczej).

O dobrej pamięci o hucie, ale i o trudnych historiach i herstoriach, które w mieście zostawiła.

O fascynacji budowniczych Huty Katowice rytmem pracy w zakładzie, ale też o nadużyciach i przemocy w cieniu wytapianej surówki.

O tym, czy łatwiej było młodym odnaleźć się w 1972 roku i jak bardzo pogubieni są w dzisiejszych czasach.

O myśleniu czwartą przyrodą, pływaniu w jeziorach pokopalnianych i dzikach, które dziś buszują po terenie kombinatu.

Wreszcie o tym, ile kilometrów trzeba przejść, żeby objąć i zrozumieć „ciało huty” – i czy to w ogóle jest możliwe?

O tych i innych wątkach występujących w powieści Ciało huty Anna Cieplak opowiedziała w najnowszym podcaście Uniwersytetu Śląskiego w rozmowie z Tomkiem Grząślewiczem.