Podcast | Napoleon nie strzelał do piramid – rozmowa z prof. Dariuszem Nawrotem

01.12.2023 - 13:20 aktualizacja 01.12.2023 - 13:20
Redakcja: wc-a
Tagi: historia, sztuki filmowe i teatralne

Widok na egipskiego sfinksa, na dalszym planie Napoleon i jego wojska

Kadr z trailera filmu „Napoleon” Ridleya Scotta

| Tomek Grząślewicz |

W ostatni piątek listopada 2023 roku na ekrany polskich kin wszedł Napoleon w reżyserii Ridleya Scotta. Na film wybrał się prof. dr hab. Dariusz Nawrot z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. O swoich wrażeniach opowiedział w rozmowie, w której nie zabrakło też oceny dorobku francuskiego męża stanu oraz wpływu jego epoki na ziemie Zagłębia Dąbrowskiego i Śląska.

Jak wypadł Joaquin Phoenix w roli Napoleona Bonaparte?

Czy dowodzona przez niego armia francuska strzelała do piramid, a żołnierze rosyjscy tonęli z końmi w jeziorze, wycofując się spod Austerlitz?

Jaki jest związek pomiędzy egzaminem maturalnym, systemem parzystej i nieparzystej numeracji domów oraz konserwacją żywności?

Prof. Dariusz Nawrot jest znawcą historii przełomu XVIII i XIX wieku oraz dyrektorem Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego. W jego bogatym dorobku badawczym szczególne miejsce zajmuje epoka napoleońska, której poświęcił m.in. prace Litwa i Napoleon w 1812 roku (2008) oraz Powstanie na Nowym Śląsku w 1806 i 1807 roku. U źródeł Zagłębia Dąbrowskiego (2016). Rozmawiał z nim Tomek Grząślewicz z Centrum Komunikacji Medialnej.