| Tomek Grząślewicz |
Nuncjusz apostolski to przedstawiciel papieża w państwie, z którym Stolica Apostolska utrzymuje kontakty dyplomatyczne. Badania prowadzone przez dr. Pawła Dudę z Instytutu Historii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach koncentrują się wokół podróży dyplomatów papieskich. W nowym podcaście zrealizowanym przez Centrum Komunikacji Medialnej UŚ naukowiec opowiada m.in. o przygotowaniach do podróży, środkach transportu, z których korzystali nuncjusze oraz przykrych „niespodziankach”, jakie czekały na nich na trasie.
– Newralgicznym momentem w podróży pomiędzy Półwyspem Apenińskim a Rzeczpospolitą było pogranicze morawsko-śląskie – mówi dr P. Duda. – Baza noclegowa była tam fatalna, drogi słabo oznakowane, a po roku 1618 podróżującym doskwierała wojna trzydziestoletnia, która mocno odcisnęła piętno na tym regionie.
W rozmowie historyk opowiada również o zachowanych relacjach nuncjuszy na temat dawnej Rzeczpospolitej oglądanej ich oczami. Jakie wrażenie robiły na nich Gdańsk, Wilno czy Częstochowa? Jak oceniali stan naszych dróg? Czy pod koniec XVI wieku w Będzinie można było dobrze zjeść?
Warto dodać, że dr Paweł Duda jest twórcą fanpage’a „Nuncjusz wie najlepiej”, na którym popularyzuje wiedzę na temat papieskiej służby dyplomatycznej w dawnych czasach. Fanpage powstał w ramach programu „Współmyślenie – współdziałanie”, realizowanego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Dr Paweł Duda z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach | Fot. archiwum dr. Pawła Dudy