Podpisanie porozumienia o współpracy ze Śląskim Związkiem Pszczelarzy w Katowicach

31.10.2019 - 12:45 aktualizacja 07.11.2019 - 11:01
Redakcja: MJ

W środę 6 listopada 2019 roku o godz. 9.00 w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 12, sala nr 29) odbyło się podpisanie umowy o współpracy pomiędzy uczelnią a Śląskim Związkiem Pszczelarzy w Katowicach. Współpraca dotyczyć będzie przede wszystkim prowadzenia wspólnych przedsięwzięć i projektów naukowych i dydaktycznych, a w szczególności:

• organizacji Naukowej Konferencji Pszczelarskiej,
  • działań naukowych i dydaktycznych o tematyce pszczelarskiej.

Śląski Związek Pszczelarzy w Katowicach jest samodzielną organizacją pszczelarską, skupiającą 2570 pszczelarzy w 67 kołach terenowych. Od 2010 roku jest członkiem Apimondii – Międzynarodowej Organizacji Związków Pszczelarskich zrzeszającej 81 krajowe związki pszczelarskie świata, mającej swoją siedzibę w Rzymie. Pszczelarze Śląskiego Związku posiadają 42 563 rodzin pszczelich. Do podstawowych celów działalności Związku należą:

• działalność szkoleniowa na potrzeby członków,
  • pomoc finansowa dla członków (korzystanie z odpowiednich programów pomocowych),
  • dbałość o zdrowotność pszczół i jakość produktów pszczelich,
  • organizacja prac hodowlanych, w tym prowadzenia trutowisk,
  • popularyzacja pszczelarstwa i produktów pszczelich.

W imieniu Śląskiego Związku Pszczelarzy porozumienie podpisali: prezes Zbigniew Binko oraz członek zarządu dr inż. Wiesław Londzin. Ze strony uczelni dokumenty sygnował prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej dr hab. Tomasz Pietrzykowski, prof. UŚ. W wydarzeniu udział wzięli również przedstawiciele Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ: dr Agata Daszkowska-Golec – prodziekan ds. promocji i rozwoju Wydziału, dr hab. Mirosław Nakonieczny oraz prof. UŚ, dr Agata Nicewicz – przedstawiciele Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska.

dr hab. Tomasz Pietrzykowski, prof UŚ
dr hab. Tomasz Pietrzykowski, prof. UŚ