Podpisano list intencyjny dot. Programu naukowego dla Śląska

24.01.2024 - 14:22 aktualizacja 26.01.2024 - 13:15
Redakcja: OO

W Willi Goldsteinów w Katowicach 24 stycznia 2024 roku odbył się briefing prasowy poświęcony współpracy nad Programem naukowym dla Śląska w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. W spotkaniu uczestniczyli minister nauki Dariusz Wieczorek, prezydent Katowic dr Marcin Krupa, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Andrzej Dybczyński, rektorzy uczelni wchodzących w skład Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki: prof. dr hab. Ryszard Koziołek (Uniwersytet Śląski w Katowicach, lider konsorcjum), prof. dr hab. Władysław Szymański (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach), prof. dr hab. Grzegorz Hańderek (Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach), prof. dr hab. Grzegorz Juras (Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach), prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach), prof. dr hab. inż. Celina Olszak (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach) oraz prorektor dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ (Politechnika Śląska).

Podczas briefingu podpisany został list intencyjny dotyczący ustanowienia Programu naukowego dla Śląska, który będzie wieloletnim projektem współpracy pomiędzy uczelniami należącymi do Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki. Zakłada on finansowanie badań naukowych ukierunkowanych na rozwiązanie najistotniejszych wyzwań transformacji energetycznej, gospodarczej, środowiskowej i społecznej w regionie. Celem jest także m.in. wzmocnienie międzynarodowej widzialności uczelni, zaangażowanie partnerów społecznych, biznesowych i samorządowych w realizację projektów badawczych, a także umożliwienie studentom i doktorantom współpracowanie z doświadczoną kadrą naukową. Program będzie realizowany przez wsparciu Sieci Badawczej Łukasiewicz. Szczegółowe informacje o przedsięwzięciu znajdują się w folderze informacyjnym na platformie ISSUU.

Inicjatorem i pomysłodawcą Programu naukowego dla Śląska jest rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek. Założenia merytoryczne opracowali: prorektor ds. nauki i finansów Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Michał Daszykowski oraz prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk.

Sygnatariuszami listu są uczelnie wchodzące w skład Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz.

Fotorelacja znajduje się na stronie: us.edu.pl/multimedia/podpisano-list-intencyjny-dot-programu-naukowego-dla-slaska.

Sygnatariusze listu intencyjnego oraz minister nauki i prezydent Katowic

Sygnatariusze listu intencyjnego oraz minister nauki i prezydent Katowic | fot. Sławomir Rybok, UM Katowice