Dr Jan P. Matuszyński laureatem Orłów 2021

24.06.2021 - 12:58 aktualizacja 24.06.2021 - 16:25
Redakcja: wc-a
Tagi: nagrody

Absolwent i wykładowca Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego dr Jan P. Matuszyński otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orzeł za serial „Król”. Ośmioodcinkowa produkcja została zrealizowana przez Canal+ na podstawie powieści Szczepana Twardocha o tym samym tytule. Opowiada historię żydowskiego półświatka gangsterskiego, działającego w Warszawie w 1937 roku. Produkcję nagrodzono w kategorii najlepszy filmowy serial fabularny.

Dr Jan P. Matuszyński to uznany reżyser. Za film „Ostatnia rodzina” z 2016 roku otrzymał Złotego Lwa za najlepszy film, a także Orła w kategorii odkrycie roku za reżyserię.

23. ceremonia wręczenia nagród odbyła się 21 czerwca w Warszawie. Podczas gali doceniony został również film „Jak najdalej stąd”, wyreżyserowany przez absolwenta Szkoły Filmowej im. K. Kieślowskiego Piotra Domalewskiego. Nagrody otrzymali: Piotr Sobociński jr za najlepsze zdjęcia oraz Kinga Preis za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą. Orły przyznawane są od 1999 roku przez Polską Akademię Filmową.

Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie Polskich Nagród Filmowych

kurtyna w sali teatralnej