INICJATYWA DOSKONAŁOŚCI BADAWCZEJ
POWRÓT DO MOBILNOŚCI
Cykl „Powrót do mobilności”
to relacje z wypraw badawczych
laureatów konkursu „Mobilność kadry”
dr Maciej Kapkowski | chemik
Relacja z pobytu na stażu naukowym w Pradze
Staż na Uniwersytecie Karola w Pradze na Wydziale Farmacji w Hradec Kralove w zespole prof. Martina Doležala był dla mnie okresem intensywnej pracy naukowej. Wybór miejsca stażu był motywowany przeze mnie przede wszystkim poziomem naukowym ośrodka. Uniwersytet Karola w Pradze posiadał niezbędną infrastrukturę potrzebną do realizacji założeń mojego stażu. Część przeprowadzanych tam badań posłuży mi do przygotowania rozprawy habilitacyjnej. Realizowany przeze mnie projekt zaowocował wspólnym zgłoszeniem patentowym: „Kompozycja poprawiająca penetrację substancji biologicznie aktywnych przez powierzchnie organów roślinnych”, które zostało przedłożone do ochrony w Urzędzie Patentowym RP oraz Urzędzie Własności Przemysłowej Republiki Czeskiej. Jednocześnie efektem współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Karola w Pradze była publikacja w renomowanym czasopiśmie branżowym „Science of the Total Environment” pt. „Enhancing the CO2 capturing ability in leaf via xenobiotic auxin uptake”. Podczas stażu udało mi się również nawiązać współpracę z naukowcami z Uniwersytetu w Hradec Kralove i opublikować pracę pt. „A Study of Catalytic Oxidation of a Library of C2 to C4 Alcohols in the Presence of Nanogold” w czasopiśmie „Nanomaterials”. Wymierną wartością stażu był fakt, iż wyniki przeprowadzonych badań pozwoliły mi także po powrocie do Polski na skuteczną aplikację o środki na badania z krajowej agencji grantowej (NCBiR).
Dr Maciej Kapkowski w ramach programu „Mobilność kadry” realizował 3,5-miesięczny projekt badawczy na Uniwersytecie Karola w Pradze na Wydziale Farmacji w Hradec Kralove | fot. archiwum prywatne dr. M. Kapkowskiego
Pobyt za granicą umożliwił mi też poznanie wielu interesujących osób i miejsc oraz otworzył przede mną nowe horyzonty i perspektywy. Bliskość kulturowa oraz otwartość naukowców pozwoliła mi na nawiązanie długofalowej współpracy. Nowe idee, pomysły i inspiracje były naturalną konsekwencją kontaktów bilateralnych. Możliwość wymiany wzajemnych doświadczeń zawodowych, dostęp do innego sprzętu badawczego oraz baz danych, jak również wymiar kulturowy oraz wymiana światopoglądowa są dla mnie osobiście istotną wartością dodatnią stażu. Poprawa umiejętności językowych, wyśmienita kuchnia, liczne ciekawe miejsca i zabytki wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO stanowią kolejne elementy utwierdzające mnie w przekonaniu, że wyjazd na staż był trafioną inwestycją w rozwój osobisty oraz zawodowy. Bez cienia wątpliwości mogę przyznać, iż czas spędzony w Republice Czeskiej był dla mnie ważnym okresem w życiu.
Gorąco polecam wszystkim zainteresowanym program „Mobilność kadry”!