INICJATYWA DOSKONAŁOŚCI BADAWCZEJ
POWRÓT DO MOBILNOŚCI
Cykl „Powrót do mobilności”
to relacje z wypraw badawczych
laureatów konkursu „Mobilność kadry”
ks. prof. Damian Bednarski | teolog
Cappuccino, cornetto i… sekrety Archiwum Watykańskiego
Prowadzone przeze mnie badania naukowe (relacje Polska–Watykan, dzieje duszpasterstwa emigracyjnego) wiążą się ściśle z wyjazdami zagranicznymi. Dzięki uczelnianemu projektowi „Mobilność kadry” jesienią 2018 roku mogłem owocnie spędzić trzy i pół miesiąca w Rzymie. Pod swoje „skrzydła” przygarnął mnie prowadzony przez jezuitów Papieski Uniwersytet Gregoriański, a dokładnie Wydział Historii Kościoła i Kościelnych Dóbr Kultury.
We wspólnocie międzynarodowej, w środku – ks. dr hab. Damian Bednarski, prof. UŚ | fot. archiwum prof. D. Bednarskiego
Niezwykle ciekawym doświadczeniem było dotarcie do Tajnego Archiwum Watykańskiego (obecnie Apostolskie Archiwum Watykańskie) oraz Archiwum Sekretariatu Stanu (Sekcja ds. Kontaktów z Państwami). Odkryłem wiele cennych dokumentów odzwierciedlających skomplikowane dzieje Kościoła katolickiego na Górnym Śląsku w XX stuleciu oraz ciekawe historie dotyczące naszych rodaków żyjących na emigracji.
Udział w projekcie stworzył mi wyjątkowe możliwości rozwoju naukowego oraz poznania systemu działania placówki szczególnej i zarazem najbogatszej w źródła dla badaczy historii Kościoła. Z kolei konkretnym owocem nawiązania relacji z naukowcami z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego stało się zaproszenie mnie do udziału w prowadzonym przez tę uczelnię projekcie pt. „Storia della Chiesa in Europa Centro-Orientale”.
Wejście do Tajnego Archiwum Watykańskiego fot. prof. D. Bednarski |
Cappuccino i cornetto fot. prof. D. Bednarski |
Podczas stażu naukowego mieszkałem w międzynarodowym kolegium jezuickim, co również pozytywnie wpłynęło na doskonalenie języka włoskiego, stało się płaszczyzną nawiązywania nowych kontaktów zawodowych oraz wzmocniło moje umiejętności współpracy w środowisku ponadnarodowym.
Wolne chwile wykorzystałem na odkrywanie tajemnic Wiecznego Miasta oraz podróże po Italii. Oczywiście podczas porannego spaceru w stronę archiwum zatrzymywałem się na cappuccino i cornetto, był czas na popołudniowe espresso czy wieczorne spotkanie z przyjaciółmi w trattorii… I nie mam wątpliwości, że podczas zagranicznych staży naukowych, choć najważniejsze jest przeprowadzenie zamierzonych badań, to nie mniej istotną wartość stanowi budowanie relacji z naukowcami reprezentującymi inne kraje oraz poznawanie kultury miejsca, do którego się przybywa.
Bazylika św. Piotra w Rzymie | fot. prof. D. Bednarski |
Zamek św. Anioła w Rzymie | fot. prof. D. Bednarski |