Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Poznaj zwycięzców konkursu EU TalentOn!

17.09.2024 - 14:56 aktualizacja 19.09.2024 - 10:46
Redakcja: katarzynasuchanska

13 września w Katowicach – Europejskim Mieście Nauki 2024, poznaliśmy zwycięzców prestiżowego konkursu promującego europejską naukę – EU TalentOn.

Podczas pięciu intensywnych dni, 108 młodych naukowców w wieku od 21 do 35 lat z 35 różnych krajów rywalizowało w czteroosobowych zespołach w celu wypracowania najlepszego rozwiązania dla wyzwań stojących przed naszym społeczeństwem odpowiadających pięciu obszarom – misjom europejskim w ramach projektu Horyzont Europa.

Zdobywcy pierwszych nagród, z których każdy otrzymał 7 500 euro, zostali wyróżnieni za wybitne projekty w każdej z pięciu kategorii:

  • Adaptacja do zmian klimatu: zespół H2FAST (Paweł Brusiło, Faisal Alaid, Brita Laht, Ana Maria Popa), który opracował nowatorską, samowystarczalną instalację zasilaną energią słoneczną i wiatrową łagodzącą skutki ekstremalnych warunków pogodowych i zwiększającą odporność infrastruktury energetycznej.
  • Profilaktyka przeciwrakowa oraz opieka nad chorymi na raka: zespół Breath for Life (Anneke Kastelein, Ana Filipa Moreno, Guillermo Nevot, Simone Kresevic), który stworzył innowacyjne rozwiązanie w zakresie wykrywania i diagnozowania chorób nowotworowych. Projekt ma na celu umożliwienie wczesnego wykrywania choroby każdemu, umożliwiając terminowe interwencje mogące znacznie poprawić wyniki leczenia pacjentów.
  • Woda oraz odnawianie środowiska naturalnego oceanów: zespół WhaleTrail (Leonard Günzel, Špela Lemež, Akshay Kowlesser, Adriano Nicola Pilagatti), który zaproponował używanie substytutu naturalnych składników odżywczych zapewniających zdrowe populacje wielorybów.
  • Inteligentne i neutralne klimatycznie miasta: zespół E(CO) mining (Ali Badiei, Aanchal Sharma, Carmelo Carbone, Muhammad Hamza Daud), który zaproponował wykorzystanie zlikwidowanych kopalń węgla i pobliskich zbiorników wodnych jako źródeł ciepła dla okręgowych elektrowni zasilanych pompami ciepła.
  • Przywracanie żyzności gleby: zespół ReviSoil (Aleksandra Makiej, Adam Grzywaczyk, Qumber Abbas, Emma Olmi), który opracował rozwiązanie w zakresie recyklingu poprzez wykorzystanie na obszarach miejskich bioodpadów – w tym resztek roślinnych, obierek, poprzemysłowej materii organicznej i biowęgla, jako nawozu glebowego.

Nagroda główna wynosząca 12 000 euro powędrowała do zespołu Breath for Life w składzie: Anneke Kastelein, Ana Filipa Moreno, Guillermo Nevot, Simone Kresevic, który opracował innowacyjne rozwiązanie w zakresie wykrywania i diagnozowania nowotworów.

W każdej z kategorii przyznano również nagrody za drugie miejsce, a także nagrodę publiczności oraz nagrodę specjalną.

Pełna lista zwycięzców dostępna jest na stronie konkursu TalentOn.

Iliana Ivanova, Komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży:
„Wszystkim genialnym młodym umysłom, które są tu dziś obecne, nie tylko zaimponowaliście nam swoją kreatywnością i innowacyjnością, ale także pokazaliście światu, co przynieść może przyszłość, gdy pasja spotyka cel. Wasza praca nad sprostaniem najbardziej skomplikowanym wyzwaniom naszych czasów przypomina nam, że rozwiązania, których szukamy, leżą w rękach tych, którzy odważą się marzyć i wprowadzać innowacje w życie. Najszczersze gratulacje dla każdego z was – wasze osiągnięcia dają nam nadzieję i inspirują do działania”.

O konkursie

EU TalentOn to odbywający się co dwa lata konkurs stawiający przed młodymi naukowcami wyzwanie w postaci znalezienia rozwiązań, które mogą przyczynić się do pokonania najbardziej istotnych problemów współczesnego świata. TalentOn ma bezpośredni wpływ na realizację działań określonych w polityce Europejskiej Przestrzeni Badawczej. Konkurs pomaga sprawić, że nauka staje się bliższa obywatelom poprzez angażowanie ich w proces współtworzenia rozwiązań dla najistotniejszych wyzwań. Stanowi platformę, gdzie każdy może dzielić się nauką, wiedzą, sztuką oraz umiejętnościami, w ten sposób łącząc naukę oraz społeczeństwo w innowacyjny, otwarty, oraz rzeczowy sposób. Wspierany jest przez komponent Programu pracy w ramach projektu Horyzont Europa – „Szersze uczestnictwo i wzmacnianie Europejskiej Przestrzeni Badawczej”.

Następna edycja EU TalentOn odbędzie się w 2026 r. w ramach inicjatywy Komisji Europejskiej „Science Comes to Town”.

W czteroosobowych zespołach, łącznie 108 uczestników zaprezentowało swoje projekty przed międzynarodowym jury w ramach pięciu misji europejskich. Na zwycięskie projekty czekały nagrody finansowe o łącznej wysokości 75 000 euro, w tym pierwsza i druga nagroda w każdej kategorii oraz nagroda główna.

Film podsumowujący EU TalentOn można zobaczyć na YouTube Katowice – European City of Science 2024.

Galeria zdjęć z EU TalentON znajduje się na platformie Flickr Katowice European City of Science 2024.

zdjęcie grupowe wszystkich uczestników

return to top