Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Prof. Agnieszka Nęcka radzi, co warto przeczytać

30.03.2020 - 12:39 aktualizacja 30.03.2020 - 12:41
Redakcja: MK

|dr hab. Agnieszka Nęcka, prof. UŚ|

Dlaczego polonista czyta także w czasie wolnym, a więc czyta nie dlatego, że musi/powinien, ale dlatego, że chce? Odpowiedź jest dość prosta! Czytanie wspomaga ćwiczenie pamięci, pobudza wyobraźnię i rozwija horyzonty, uczy otwartości, łagodzi stres, relaksuje, daje przyjemność i pozwala choć na moment zapomnieć o troskach codzienności. Książka (a dla wielbicieli nowoczesności – ebook lub audiobook, wszak nie do każdego dziś musi przemawiać szelest przewracanych kartek, można swobodnie korzystać z różnego typu czytników i odtwarzaczy), kubek gorącej kawy lub herbaty, sofa i kocyk – oto najszybszy i najprostszy przepis na miło spędzone popołudnie. Ale niestety na co dzień żyjemy w niebywale szybkim tempie, zabiegani, zajęci mnóstwem mniej lub bardziej priorytetowych spraw odkładamy kolejne książki na moment, w którym będziemy mieć odrobinę czasu dla siebie. Góra takich odłożonych lektur stale się powiększa. Moja liczy już kilkanaście pozycji! I w większości obejmuje książki polskich autorów i autorek. Bo też i zdarza się nam szukać na rynku zachodnim czy skandynawskim, zapominając, że i nasz rodzimy rynek ma wiele do zaoferowania. W dość bogatej ofercie każdy bowiem będzie mógł znaleźć coś dla siebie, i ten, kto szuka jedynie czegoś „lekkostrawnego”, i ten, kto marzy o intelektualnym/intertekstualnym wyzwaniu.

Zdjęcie portretowe prof. Agnieszki Nęckiej
Dr hab. Agnieszka Nęcka, prof. UŚ, pełnomocnik dziekana Wydziału Humanistycznego ds. promocji i wizerunku | fot. Julia Agnieszka Szymala

 

Co warto przeczytać?

cyfra 01

 

Niektórych może więc zaintrygować Stramer Mikołaja Łozińskiego, który stwarza możliwość powrotu do czasów II wojny światowej.

cyfra 02

 

Jest Zimowla Dominiki Słowik, która, próbując opowiedzieć o ustrojowej transformacji, odwołuje się do zjawisk metafizycznych.

cyfra 03

 

Z kolei Ucho igielne Wiesława Myśliwskiego pokazuje, że najważniejszym narzędziem kreacji jest ludzka pamięć.

cyfra 04

 

Są zombie z Ale z naszymi umarłymi Jacka Dehnela.

cyfra 05

 

Jest pełna humoru powieść akcji zatytułowana Niebezpieczna gra Emilii Wituszyńskiej.

cyfra 06

 

Warte uwagi są choćby Okna z widokiem na Weronę Hanny Kowalewskiej – opowieść o „sekretach, których nikt nie chce zdradzić”.

cyfra 07

 

Dla wielbicieli kryminałów polecić można chociażby: Skazę Roberta Małeckiego, Pójdę twoim śladem Ryszarda Ćwirleja (absolwenta socjologii na UŚ) czy Bardzo zimną wiosnę Katarzyny Tubylewicz. 

cyfra 08

 

Dla tych natomiast, którzy lubią „pakiety”, polecam między innymi powieści Remigiusza Mroza o prawniczce Joannie Chyłce i nakręcony na ich podstawie serial obyczajowo-kryminalny.

Słowem, dla każdego coś dobrego. To jak? Dadzą się Państwo namówić na chwilę zapomnienia z kawą (herbatą) i dobrą literaturą?

return to top