Prof. Roman Maciuszkiewicz, prof. Łukasz Kliś, prof. Stefan Lechwar | Wystawy online

23.04.2020 - 09:43 aktualizacja 16.03.2022 - 12:35
Redakcja: OO
Tagi: sztuki plastyczne

| prof. dr hab. Roman Maciuszkiewicz, dr hab. Łukasz Kliś, prof. UŚ, dr hab. Stefan Lechwar, prof. UŚ |

Wśród ostatnich aktywności wystawienniczych pracowników Instytutu Sztuk Plastycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dominują (co zrozumiałe) wystawy online. Dobrze sprawdza się pod tym względem tworzenie wydarzeń na platformie Facebook.

Poniżej przedstawiamy kilka z ostatnich eventów. Zapraszamy serdecznie.

kobieta stojąca tyłem ogląda wystawę, na ścianie wiszą trzy obrazy

Lista wystaw online:

cyfra 1

Wystawa prof. dr. hab. Romana Maciuszkiewicza „Świat bez nas II”

www.facebook.com

Wystawa pt. „Świat bez nas II” jest refleksją nad pustką, która zawsze była w moich obrazach obecna i którą prezentowałem, a także sam odczytywałem, jako niedopowiedzianą, tajemniczą przestrzeń, pełną różnorakich obietnic. Teraz, w miarę upływu czasu, postrzegam tę pustkę jako coś nieodwracalnego, bardzo namacalnie konkretnego nie tylko w wymiarze indywidualnym, ale także wręcz globalnym. I chociaż przybiera, mam nadzieję, czasami atrakcyjnie malarską formę, to obiecuje coraz mniej i, niestety, jest obrazem świata, który w coraz mniejszym stopniu zasługuje na naszą obecność.
Wystawa ta nie jest jednak całkowicie pesymistyczna. Dopóki istnieje sztuka, dopóty zaświadczamy o naszej obecności. I choć sztuka karleje, podobnie jak świat wokół nas, to przecież karmimy się nią, przeżywamy, czasem jej wierzymy, często z nią polemizujemy, analizujemy, akceptujemy bądź odrzucamy. To nasz wspaniały przywilej.

cyfra 2

Wystawa dr. hab. Łukasza Klisia, prof. UŚ „Całkowita rezerwacja miejsc”

www.facebook.com

Bez wychodzenia z domu, co obecnie grozi chorobami i sankcjami, można będzie zobaczyć wystawę moich obrazów akrylowych (akryli głównie włoskich, ale bez obaw), kameralnych i malowanych na płótnie bawełnianym z Italii. Zaprezentowana wystawa to cykl 10 obrazów opowiadających o moich fascynacjach sztuką i podróżami pociągami.

cyfra 3

Wystawa dr. hab. Stefana Lechwara, prof. UŚ „Zostańcie w pokoju”

www.facebook.com

„Zostańcie w pokoju” to wirtualna wystawa grafik, które powstają w czasie kwarantanny i są bezpośrednim komentarzem oraz refleksją na temat obecnej konieczności izolacji i potrzeby kontaktu. Pomysł na e-wystawę, jak łatwo się domyślić, zrodził się niejako pod presją obecnej sytuacji na świecie. Choć w planach mieliśmy wyznaczoną na ten termin „tradycyjną” ekspozycję moich najnowszych plakatów w murach katowickiego Pałacu Młodzieży, zmuszeni jesteśmy spotkać się w innej formie i z innym zestawem prac. Publikowanie online plakatów, które już regularnie krążą w sieci, traci sens i nie jest potrzebna ku temu kolejna, specjalna okazja.
Postanowiłem zamiast tego podjąć wyzwanie i zrealizować w najbliższym czasie serię prac specjalnie na tę okoliczność. Wirtualna galeria jest na razie pusta. Czym się zapełni, jeszcze nie wiadomo, sam tego nie wiem do końca, ale zaryzykuję.
Zamknięty we własnym pałacu i komnacie spróbuję odnieść się do tematu potrzeby kontaktu z ludźmi, tymi najbliższymi i mniej bliskimi. Będzie na pewno o e-narzędziach służących komunikowaniu się, ale wszystko za pomocą tradycyjnego warsztatu typu handmade. No może z małą pomocą komputera.