Prof. Ryszard Kaczmarek nagrodzony podczas Gali Nauki Polskiej

Tagi: nagrody

Prof. Ryszard Kaczmarek

Prof. Ryszard Kaczmarek | materiały Uniwersytetu Śląskiego

W ramach obchodów Dnia Nauki Polskiej, 19 lutego 2023 roku, odbyła się Gala Nauki Polskiej, podczas której minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wręczył nagrody naukowcom z różnych dziedzin nauki. Pośród wyróżnionych znalazł się historyk prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek z Wydziału Humanistycznego UŚ.

Naukowiec został jednym z laureatów w kategorii znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej. W ocenie brano pod uwagę prowadzone badania naukowe i prace rozwojowe, w wyniku których opracowano lub ulepszono nowe produkty, procesy lub usługi, a także autorstwo i współautorstwo publikacji naukowych.

Prof. Ryszard Kaczmarek jest badaczem i popularyzatorem dziejów Górnego Śląska. Historyk ma na swoim koncie liczne publikacje, w tym podręczniki akademickie, artykuły i książki. Wśród nich wymienić można „Powstania śląskie 1919–1920–1921” czy „Polacy w Wehrmachcie”.

Nagrody wręczono podczas Gali Nauki Polskiej. Laureatów wyłoniono w pięciu kategoriach: za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz całokształt dorobku. Pełną listę laureatów znaleźć można na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.