Prof. Wiesław Banyś nagrodzony w konkursie Gwiazdy Umiędzynarodowienia

27.04.2021 - 09:36 aktualizacja 27.04.2021 - 14:00
Redakcja: OO

Prof. dr hab. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w latach 2008–2016, otrzymał nagrodę specjalną w konkursie Gwiazdy Umiędzynarodowienia w kategorii Distinguished Star. Prof. Wiesław Banyś uważa, że „w nauce nieistotne są kierunki geograficzne współpracy, najistotniejsze jest, byśmy współpracowali z partnerami, z którymi możemy rozwiązać najważniejsze i najpilniejsze problemy, jakie stoją przed nauką w konkretnych dyscyplinach”[1].

Wyróżnienia przyznawane są pod honorowym patronatem ministra edukacji i nauki oraz przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) w ramach programu „Study in Poland” realizowanego przez KRASP i Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Otrzymują je osoby, które swoją pracą, umiejętnościami i zaangażowaniem przyczyniają się do umiędzynarodowienia polskiej nauki.

Prof. Wiesław Banyś jest językoznawcą o specjalności językoznawstwo ogólne i językoznawstwo stosowane. W latach 2008–2016 był rektorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, pełnił obowiązki przewodniczącego KRASP (2012–2016), był także członkiem zarządu European University Association (2015–2019). Obecnie jest m.in. wiceprzewodniczącym Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz członkiem Rady Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

[1] Wywiad z prof. Wiesławem Banysiem: gwiazdyinternacjonalizacji.pl.

Prof. Wiesław Banyś

Prof. dr hab. Wiesław Banyś | fot. Agnieszka Sikora