Projekt badaczy z Centrum Studiów Polarnych otrzymał dofinansowanie

03.03.2022 - 09:24 aktualizacja 03.03.2022 - 13:04
Redakcja: RJ

Zespół naukowców z Centrum Studiów Polarnych w składzie: dr Dariusz Ignatiuk, dr hab. Mariusz Grabiec, prof. UŚ oraz dr Michał Laska z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego otrzymał, jako lider, dofinansowanie projektu pn. „25 years of high–frequency ground penetrating radar measurements of snow studies in Svalbard” finansowanego ze środków Svalbard Integrated Arctic Earth Observing System (SIOS).

Projekt zakłada napisanie rozdziału do prestiżowego raportu o stanie środowiska na Svalbardzie (SESS Report – The State of Environmental Science in Svalbard Report), który ukaże się w styczniu 2023 roku.

Przedsięwzięcie jest realizowane we współpracy z partnerami z Norwegii (Western Norway University of Applied Sciences, The Norwegian Polar Institute, University of Oslo, The University Centre in Svalbard), Polski (Instytut Geofizyki PAN), Rosji (Institute of Geography of the Russian Academy of Sciences) i Szwecji (Uppsala University).

Istnieje potrzeba analizy dużej ilości rozproszonych danych i metadanych dotyczących badań georadarowych pokrywy śnieżnej w Arktyce. Metoda georadarowa jest jedną z nielicznych metod pozwalających na ciągłe pomiary przestrzennej zmienności głębokości śniegu z wysoką rozdzielczością. Ta zdalna metoda może również dostarczyć unikalnych informacji o wewnętrznej strukturze pokrywy śnieżnej.

Planowany rozdział SESS Report będzie pierwszym badaniem, które pozwoli na pełną ocenę jakości i ilości badań pokrywy śnieżnej za pomocą georadaru na Svalbardzie. Na podstawie opublikowanych już wyników zostanie przedstawiona metodyka interpretacji danych, a także analiza przestrzennej zmienności pokrywy śnieżnej w różnych częściach Svalbardu.

Publikacja ma wzmacniać współpracę w ramach Svalbard Snow Network. Utworzony zbiór danych będzie wspierał wykorzystanie istniejących danych przez społeczność zajmującą się modelowaniem oraz działaniami związanymi z kalibracją i walidacją danych teledetekcyjnych.

Ośrodek Centrum Studiów Polarnych, krajobraz gór