Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Przedstawiciele Państwowego Uniwersytetu w Mariupolu na ŚFN Katowice

10.12.2024 - 10:37 aktualizacja 10.02.2025 - 10:41
Redakcja: OO

Logo Narodowej Agencji wymiany Akademickiej

Projekt Solidarni z Ukrainą „All for One. Bridge to the Future” jest realizowany w Uniwersytecie Śląskim od 1.01.2024 do 31.12.2024 ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Kolejny raz, dzięki wsparciu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, na Uniwersytecie Śląskim gościli przedstawiciele Państwowego Uniwersytetu w Mariupolu (Ukraina). PUM jest partnerem stowarzyszonym sojuszu uniwersytetu europejskiego Transform4Europe, do którego należy także UŚ.

Choć zasadniczym celem wizyty 35 członków społeczności akademickiej PUM (studenci, doktoranci, pracownicy naukowi i administracyjni – w tym przedstawiciele kadry zarządczej uczelni) było uczestnictwo w różnych formach podnoszenia kompetencji akademickiej, nieprzypadkowo zbiegła się ona w czasie z obchodami weekendu zamknięcia Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 i 8. Śląskim Festiwalem Nauki Katowice.

W ramach ŚFN zorganizowano panel dyskusyjny na temat wspierania ukraińskiego szkolnictwa wyższego przez instytucje polskie. W panelu udział wziął dyrektor NAWA dr Łukasz Gołota, prorektor UŚ ds. współpracy międzynarodowej i krajowej prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski, koordynatorka uczelniana uniwersytetu europejskiego Transform4Europe dr hab. Małgorzata Myśliwiec, prof. UŚ oraz kierująca Centrum Państwowego Uniwersytetu w Mariupolu przy Uniwersytecie Śląskim dr Olena Suzdalieva. Licznie zgromadzeni wśród publiczności przedstawiciele PUM podkreślali, jak ważne jest dla nich poczucie wsparcia płynące z Uniwersytetu Śląskiego (zarówno realne, przejawiające się w licznych działaniach projektowych, jak i symboliczne).

W tygodniu 9–13 grudnia 2024 r. przedstawiciele PUM brali udział w szeregu szkoleń zorganizowanych w odpowiedzi na zgłaszane wcześniej potrzeby:

  • z zakresu pracy zespołowej,
  • z zakresu pracy w międzynarodowym środowisku (zorganizowano dwudniowe seminarium wyjazdowe z udziałem eksperta zewnętrznego i przedstawicieli kadry zarządczej UŚ),
  • z zakresu znajomości języka polskiego (do realizacji tego zadania zaproszono Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ – wiodącą w skali kraju jednostkę w zakresie nauczania języka polskiego jako obcego).

przedstawiciele Państwowego Uniwersytetu w Mariupolu podczas ŚFN

fot. Matylda Klos

return to top