Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

20 najczęściej cytowanych naukowców związanych z UŚ wg Google Scholar

21.12.2020 - 12:46 aktualizacja 22.12.2020 - 11:49
Redakcja: MK
Tagi: rankingi

Google Scholar to wyszukiwarka internetowa amerykańskiej firmy Google Inc. służąca do przeszukiwania źródeł naukowych i edukacyjnych, w tym także repozytoriów, baz danych, stron czasopism z wszystkich dziedzin i dyscyplin. Narzędzie pozwala wyszukiwać książki naukowe, artykuły, materiały konferencyjne, preprinty, raporty, dysertacje, abstrakty itp. Wyniki są wyświetlane z wykorzystaniem specjalnego algorytmu i uwzględniają preferencje szukającego.

Unikalną funkcjonalnością tej wyszukiwarki jest wyszukiwanie cytowań publikacji oraz możliwość tworzenia profilu naukowców, czyli rodzaju portfolio z informacjami o zainteresowaniach naukowych, publikacjach oraz podstawowych wskaźnikach bibliometrycznych (sumaryczna liczba cytowań, index Hirscha, liczba cytowań w poszczególnych latach itp.).

Autor może uwiarygodnić informacje zawarte w indywidualnym profilu przez weryfikację za pomocą uczelnianego adresu e-mail, co pozwala na ich połączenie w ramach profilu jednostki. W ten sposób powstaje ranking autorów w obrębie instytucji, który szereguje pracowników malejąco według sumarycznej liczby cytowań. Ranking ten pozwala na wyeksponowanie najczęściej cytowanych badaczy z danej uczelni, a informacje o ich zainteresowaniach wskazują na potencjał uprawianych w jednostce dyscyplin i mogą ułatwić nawiązanie kontaktów naukowych.

Wśród najczęściej cytowanych naukowców związanych z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach wg Google Scholar (stan na 15 grudnia 2020 roku) znaleźli się: prof. dr hab. Jan Kisiel z Instytutu Fizyki UŚ (15802 cytowań), prof. dr hab. Marian Paluch także z Instytutu Fizyki UŚ (14196 cytowań) oraz prof. dr hab. Beata Walczak z Instytutu Chemii (10037 cytowań).

Spośród dwudziestu naukowców uwzględnionych w rankingu ośmioro uczonych reprezentuje Instytut Chemii, sześcioro – Instytut Fizyki, czworo – Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska. W zestawieniu ujętych zostało również dwóch badaczy z Instytutów: Nauk o Ziemi oraz Inżynierii Materiałowej.

Grafika prezentująca ranking cytowań naukowców związanych z Uniwersytetem Śląskim wg Google Scholar (do pobrania poniżej w formacie PDF

Grafika do pobrania

return to top