Relacja | UŚ i ŚFN na Expo 2020 w Dubaju

11.02.2022 - 10:34 aktualizacja 14.02.2022 - 09:10
Redakcja: OO

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE pełnił funkcję ambasadora naszego województwa podczas Śląskiego Tygodnia Regionalnego w Pawilonie Polskim – przestrzeni reprezentującej nasz kraj w trakcie Wystawy Światowej Expo 2020, która odbywała się w Dubaju.

W delegacji wzięli udział rektor UŚ oraz dyrektor generalny ŚFN KATOWICE prof. dr hab. Ryszard Koziołek, prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski, którzy uczestniczyli w konferencji gospodarczej „Silesia – Land of Opportunity. Gateway to Europe”, a także naukowcy z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ. Dr Jerzy Jarosz, prof. UŚ z Instytutu Fizyki oraz dr hab. Małgorzata Karolus, prof. UŚ i mgr inż. Izabela Matuła z Instytutu Inżynierii Materiałowej przeprowadzili serię warsztatów dla dzieci.

Od lewej: dr Jerzy Jarosz, prof. UŚ, mgr inż. Izabela Matuła, prof. dr hab. Ryszard Koziołek, dr hab. Małgorzata Karolus, prof. UŚ, prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski

Od lewej: dr Jerzy Jarosz, prof. UŚ, mgr inż. Izabela Matuła, rektor Uniwersytetu Śląskiego i dyrektor generalny ŚFN prof. dr hab. Ryszard Koziołek, dr hab. Małgorzata Karolus, prof. UŚ oraz prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski | mat. Uniwersytetu Śląskiego

Podczas Expo 2020 prof. Jerzy Jarosz poprowadził zajęcia konstruktorskie zatytułowane „Space Mice – Build and Launch Your Own Rocket”: ich uczestnicy budowali różnego rodzaju rakiety, spodki i obiekty latające (by następnie uruchomić je przy pomocy różnych wyrzutni), a także tworzyli sympatyczne Space Mice, czyli wykonane z papieru myszy – pasażerów tych pojazdów. Prof. Małgorzata Karolus oraz mgr Izabela Matuła zaproponowały warsztaty „Odnawialne źródła energii elektrycznej” oraz „Urbanizacja i metropolizacja regionu – materiały budowlane na przestrzeni wieków”, realizowane pod wspólnym tytułem „Zostań inżynierem z Uniwersytetem Śląskim”. W trakcie nich dzieci samodzielnie budowały wybrane urządzenie, pojazd czy budowlę – te bardziej kreatywne mogły własnoręcznie zaprojektować obiekt, przygotować odpowiednie elementy i poskładać model, a te mniej biegłe i młodsze mogły skorzystać z gotowych i przygotowanych wcześniej zestawów.

– Odwiedziły nas dzieciaki z krajów takich, jak m.in. Belgia, Chiny, Holandia, Indie, Irlandia, Japonia, Kanada, Kolumbia, Oman, Pakistan, Portugalia, Rosja, Sri Lanka, Turkmenistan, Ukraina, USA, Włochy oraz, oczywiście, Zjednoczone Emiraty Arabskie, a niektóre wracały do nas nawet kilka razy – relacjonuje prof. Małgorzata Karolus. – Bardzo wiele osób dziękowało nam za przygotowanie dla dzieci tak kreatywnych zajęć. Słyszeliśmy również, że jesteśmy jednym z nielicznych – o ile nie jedynym w tamtym czasie – pawilonem, który skierował swoją ofertę do dzieci w różnym wieku. Dla nas jednak największą pochwałą i najmilszym podziękowaniem były szczęśliwe twarze dzieci i ich niekłamana radość po wystrzeleniu w niebo własnej, samodzielnie wykonanej rakiety oraz duma, z jaką prezentowały własnoręcznie zbudowany dom ze studnią i całym gospodarstwem.

duża grupa dzieci w trakcie zajęć konstruktorskich

Warsztaty pt. „Odnawialne źródła energii elektrycznej” | mat. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego

Podczas konferencji gospodarczej 30 stycznia przedstawiciele świata biznesu z regionu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich mieli możliwość spotkać się i zainicjować relacje gospodarcze. Jednym z prelegentów był rektor UŚ prof. dr hab. Ryszard Koziołek, który poruszył m.in. kwestię uzyskania przez Katowice prestiżowego tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 i roli Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.

Tego samego dnia odbywał się 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

– Polacy obecni w Dubaju, pracujący w Pawilonie Polskim, jak tylko się dało, promowali dzieło Orkiestry. Ze względu na prawo obowiązujące w emiracie nie mogliśmy co prawda prowadzić zbiórki pieniędzy, ale rozdawaliśmy serduszka i mówiliśmy ludziom spoza naszego kraju o idei, jaką jest WOŚP – mówi prof. Małgorzata Karolus.

A co jeszcze przyciągnęło uwagę zwiedzających Pawilon Polski w trakcie Śląskiego Tygodnia Regionalnego? Koncerty Chopinowskie (jak relacjonuje prof. Małgorzata Karolus: „Pewien Syryjczyk był absolutnie na każdym!”), przedstawienia Teatru Gry i Ludzie, występy i warsztaty taneczne zespołu „Śląsk”, pokaz mody, czyli kolekcji odzieży ręcznie wykonanej przez koniakowskie koronczarki, wyśmienite potrawy serwowane przez znanego kucharza Remigiusza Rączkę, a także wystawa ukazująca sylwetki znanych na całym świecie Polaków (w tym m.in. plejadę naszych najlepszych himalaistów na czele z Jerzym Kukuczką i Krzysztofem Wielickim).

2 lutego Pawilon Polski odwiedziła księżniczka Sheikha Mozah bint Marwan bin Mohammed bin Hasher Al Maktoum. Na czele jej rodu stoi Muhammad bin Raszid Al Maktum – emir Dubaju oraz wiceprezydent i premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Sheikha Mozah jest pierwszym członkiem rodziny królewskiej, który lata jako wykwalifikowany pilot komercyjny Emirates Airlines.

Wizyta przedstawicielki rodziny królewskiej na wystawie czasowej EXPO 2020 | mat. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego

Śląski Tydzień Regionalny trwał od 27 stycznia do 2 lutego 2022 roku.

Fotorelacja z wydarzenia dostępna jest na stronie: us.edu.pl/multimedia/expo-2020-us-i-sfn-na-wystawie-swiatowej-w-dubaju.

wystąpienie rektora UŚ prof. Ryszarda Koziołka na konferencji gospodarczejKonferencja gospodarcza „Silesia – Land of Opportunity. Gateway to Europe” | mat. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego